| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Sąd może nakazać pracodawcy sprostowanie wydanego świadectwa pracy

Sąd może nakazać pracodawcy sprostowanie wydanego świadectwa pracy

Jeżeli świadectwo pracy zawiera błędy lub nieprawdziwe informacje, pracownik może domagać się od pracodawcy sprostowania jego treści. Jeśli pracodawca odmówi lub nie podejmie żadnych działań, pracownik powinien wystąpić do sądu pracy.

Pracownik, który uważa, że świadectwo pracy zawiera nieprawidłową treść, może żądać jego sprostowania. Postępowanie w przedmiocie sprostowania świadectwa pracy odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy z nich to postępowanie wewnątrzzakładowe. W ciągu siedmiu dni od otrzymania świadectwa pracy pracownik powinien skierować swój wniosek o sprostowanie do pracodawcy. Dla celów dowodowych najlepiej, aby zrobił to w formie pisemnej, ale dopuszczalne jest także ustne żądanie sprostowania. Pracodawca ma siedem dni na uwzględnienie żądania. Jeżeli pracodawca uwzględni wniosek, wówczas wydaje pracownikowi nowe świadectwo pracy. Jeśli jednak pracodawca odmawia sprostowania jego treści, powinien poinformować o tym pracownika.

Pracownik ma wówczas siedem dni na wniesienie pozwu przeciwko pracodawcy do sądu rejonowego. Pracownik może wnieść również przeciwko pracodawcy powództwo, gdy sprostowane świadectwo pracy w dalszym ciągu nie uwzględnia wszystkich jego zastrzeżeń.

Jeżeli pracownik bez swej winy przekroczy siedmiodniowy termin do złożenia powództwa, może złożyć do sądu pracy wniosek o jego przywrócenie. Wraz z wnioskiem pracownik musi oczywiście złożyć pozew o sprostowanie świadectwa pracy. Złożenie wniosku o przywrócenie terminu nie może nastąpić później niż w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. We wniosku należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające jego przywrócenie. Jeżeli jednak sąd ustali, że do przekroczenia terminu na złożenie pozwu doszło z winy pracownika, oddali powództwo bez badania merytorycznych żądań pozwu.

W praktyce często zdarza się, że pracodawca nie chce ani sprostować świadectwa pracy, ani poinformować pracownika o odmowie sprostowania jego treści. W takiej sytuacji pracownik powinien wnieść pozew do sądu pracy w terminie siedmiu dni od kiedy upłynął siedmiodniowy termin pracodawcy do sprostowania świadectwa lub zawiadomienia o odmowie jego sprostowania.

Postępowanie o sprostowanie świadectwa pracy jest zawsze wolne od opłat sądowych, ponieważ dotyczy roszczenia niemajątkowego. Jeśli powództwo okaże się zasadne, sąd nakaże pracodawcy sprostowanie świadectwa pracy. Od rozstrzygnięcia sądu rejonowego stronom przysługuje prawo wniesienia apelacji do sądu okręgowego. Warto podkreślić, że rozstrzygnięcie tego sądu nie może zostać zaskarżone, ponieważ skarga kasacyjna w sprawie o sprostowanie świadectwa pracy nie przysługuje.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK