| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Skutkiem opłacenia składek po terminie jest ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Skutkiem opłacenia składek po terminie jest ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z powodu nieopłacenia składek w terminie albo w zaniżonej wysokości sprawia, że prowadzący pozarolniczą działalność nie ma prawa do zasiłku i nie może obniżyć podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w związku z chorobą.

W praktyce często zdarza się, iż osoba prowadząca działalność gospodarczą, która opłaciła składki po terminie lub w niepełnej wysokości, nie mając świadomości tego, iż została wyłączona z ubezpieczenia chorobowego, w dalszym ciągu za kolejne miesiące w dokumentach ubezpieczeniowych wykazuje i w terminie opłaca składki na wszystkie ubezpieczenia - w tym na ubezpieczenie chorobowe. W takiej sytuacji ZUS przyjmuje, iż osoba ta poprzez sam fakt terminowego opłacania składek na wszystkie ubezpieczenia złożyła dorozumiany wniosek o objęcie jej ubezpieczeniem chorobowym od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który zaczęła terminowo opłacać składki. Jeżeli taki był zamiar osoby prowadzącej działalność, musi ona złożyć formularz ZUS ZUA potwierdzający fakt przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego od tej daty.

PRZYKŁAD

KONIECZNE WYREJESTROWANIE I PONOWNE ZGŁOSZENIE DO UBEZPIECZEŃ

Prowadzący pozarolniczą działalność (który przystąpił do ubezpieczenia chorobowego) nie opłacił składek na ubezpieczenia społeczne, w tym na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za luty. Składki powinny być opłacone w terminie do 10 marca. Ubezpieczenie chorobowe ustało więc 1 lutego. Przedsiębiorca powinien złożyć formularz ZUS ZWUA i z tym dniem wyrejestrować się ze wszystkich ubezpieczeń, do których był zgłoszony (w tym z ubezpieczenia chorobowego), a następnie powinien złożyć formularz ZUS ZUA, na którym od tej samej daty zgłosi się do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz zdrowotnego. Gdyby chciał znów przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, na przykład od 1 kwietnia, będzie musiał ponownie wyrejestrować się ze wszystkich ubezpieczeń, do których był zgłoszony, składając formularz ZUS ZWUA i ponownie zgłosić się na formularzu ZUS ZUA do wszystkich ubezpieczeń, w tym i do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

PRZYKŁAD

OKRES WYCZEKIWANIA NA PRAWO DO ZASIŁKU

Ubezpieczenie chorobowe osoby prowadzącej działalność gospodarczą ustało z powodu nieopłacenia w terminie składek 1 lutego 2008 r. Ponowny wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym został złożony 18 marca. Z uwagi że między dniem ustania ubezpieczenia chorobowego a ponownym złożeniem wniosku o objęcie ubezpieczeniem upłynęło 30 dni, przedsiębiorca może nabyć prawo do zasiłku chorobowego dopiero po upływie 180 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (termin ten biegnie od dnia złożenia wniosku o ponowne objęcie ubezpieczeniem). Gdy w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (jednak przed upływem 180 dni podlegania temu ubezpieczeniu) prowadzący działalność zachoruje, nie nabędzie prawa do zasiłku chorobowego i za okres ten będzie musiał opłacić składki na ubezpieczenia społeczne.

MICHAŁ JAROSIK

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 11 ust. 2, art. 14 ust. 2, art. 18 ust. 10, art. 23 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Art. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późń. zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK