| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie obowiązki ma przedsiębiorca, gdy kończy się okres korzystania z ulgi w opłacaniu składek

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca, gdy kończy się okres korzystania z ulgi w opłacaniu składek

Prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą płacić składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy - 30 proc. minimalnego wynagrodzenia - tylko przez dwa lata. Po upływie tego okresu muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń i ponownie do nich zgłosić oraz opłacać składki w wyższej wysokości.

Zatem deklaracji rozliczeniowej nie musi pan składać za okres do kwietnia. Natomiast deklarację ZUS DRA z kodem 05 10 XX powinien pan złożyć za maj. Za kolejne miesiące prowadzenia działalności, a więc za okres od czerwca, ponownie nie będzie pan musiał składać deklaracji, tylko opłacać należne składki.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 18 ust. 8, art. 18a, 47 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Art. 81 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 49, poz. 982 z późn. zm.).

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Od 1 lutego 2006 r. opłacałem składki od niższej podstawy. Ostatnio biorąc z ZUS zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek dowiedziałem się, że ulga ta nie powinna mi przysługiwać, bo w 2003 roku przez pięć miesięcy byłem wspólnikiem w spółce jawnej i składki za mnie opłacała spółka. Czy stanowisko ZUS jest zgodne z obowiązującymi przepisami?

Tak

Składki od niższej podstawy, tj. 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, przez okres 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej mogą opłacać tylko osoby prowadzące taką działalność, które w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia jej wykonywania nie prowadziły innej pozarolniczej działalności.

Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się m.in. wspólników spółki jawnej. Jeżeli więc w 2003 roku był pan wspólnikiem w takiej spółce, to rozpoczynając w 2006 roku prowadzenie działalności gospodarczej nie miał pan prawa opłacać składek na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy. W okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadził pan bowiem inną pozarolniczą działalność jako wspólnik w spółce jawnej. W analizowanej sytuacji składki na ubezpieczenia społeczne powinny być opłacane od zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Oznacza to konieczność złożenia przez pana korekty dokumentów rozliczeniowych oraz opłacenia należnych składek wraz z odsetkami za zwłokę.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK