| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie obowiązki ma przedsiębiorca, gdy kończy się okres korzystania z ulgi w opłacaniu składek

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca, gdy kończy się okres korzystania z ulgi w opłacaniu składek

Prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą płacić składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy - 30 proc. minimalnego wynagrodzenia - tylko przez dwa lata. Po upływie tego okresu muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń i ponownie do nich zgłosić oraz opłacać składki w wyższej wysokości.

Zatem deklaracji rozliczeniowej nie musi pan składać za okres do kwietnia. Natomiast deklarację ZUS DRA z kodem 05 10 XX powinien pan złożyć za maj. Za kolejne miesiące prowadzenia działalności, a więc za okres od czerwca, ponownie nie będzie pan musiał składać deklaracji, tylko opłacać należne składki.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 18 ust. 8, art. 18a, 47 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Art. 81 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 49, poz. 982 z późn. zm.).

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Od 1 lutego 2006 r. opłacałem składki od niższej podstawy. Ostatnio biorąc z ZUS zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek dowiedziałem się, że ulga ta nie powinna mi przysługiwać, bo w 2003 roku przez pięć miesięcy byłem wspólnikiem w spółce jawnej i składki za mnie opłacała spółka. Czy stanowisko ZUS jest zgodne z obowiązującymi przepisami?

Tak

Składki od niższej podstawy, tj. 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, przez okres 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej mogą opłacać tylko osoby prowadzące taką działalność, które w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia jej wykonywania nie prowadziły innej pozarolniczej działalności.

Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się m.in. wspólników spółki jawnej. Jeżeli więc w 2003 roku był pan wspólnikiem w takiej spółce, to rozpoczynając w 2006 roku prowadzenie działalności gospodarczej nie miał pan prawa opłacać składek na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy. W okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadził pan bowiem inną pozarolniczą działalność jako wspólnik w spółce jawnej. W analizowanej sytuacji składki na ubezpieczenia społeczne powinny być opłacane od zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Oznacza to konieczność złożenia przez pana korekty dokumentów rozliczeniowych oraz opłacenia należnych składek wraz z odsetkami za zwłokę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK