| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Regulamin zwolnień grupowych

Regulamin zwolnień grupowych

Kiedy pracodawca powinien wprowadzić regulamin zwolnień grupowych? Co powinno się w nim znaleźć? 


ODPOWIEDŹ

Regulamin zwolnień grupowych jest aktem wewnętrznym wydawanym przez pracodawcę zawierającym postanowienia dotyczące sposobu rozwiązania z pracownikami stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych.

Pracodawca, który ze względu na trudną sytuację finansową zmuszony jest dokonać redukcji zatrudnienia, musi to zrobić zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, popularnie zwanej ustawą o zwolnieniach grupowych.

Jednak chodzi tu o pracodawcę, który zatrudnia przynajmniej 20 pracowników, gdy dokonuje wypowiedzeń albo zwalnia na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników. Takie zwolnienie musi nastąpić w okresie nieprzekraczającym 30 dni i obejmować co najmniej:

• 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

• 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100 pracowników, jednakże mniej niż 300 pracowników,

• 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Ustawa o zwolnieniach grupowych nakłada na pracodawcę obowiązek skonsultowania zamiaru przeprowadzenia zwolnień grupowych z działającymi u niego zakładowymi związkami zawodowymi. Celem tych konsultacji jest przede wszystkim możliwość uniknięcia bądź zmniejszenia rozmiaru zwolnień grupowych, w tym zwłaszcza przez przekwalifikowanie lub przeszkolenie zawodowe, a także uzyskania innego zatrudnienia przez zwalnianych pracowników.

W sytuacji gdy nie dojdzie do zawarcia porozumienia, pracodawca sam ustala zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zwolnieniem grupowym w regulaminie. Generalnie ustawa nie określa terminu, w którym pracodawca obowiązany jest wydać regulamin, jednak nie może to nastąpić przed upływem 20 dni, w ciągu których prowadzone są negocjacje ze związkami zawodowymi. Pamiętajmy, że przepisy nie wskazują też terminu końcowego do wydania regulaminu.

Pracodawca przy tworzeniu regulaminu powinien - w miarę możliwości - uwzględnić propozycje działających u niego związków zawodowych. W konsekwencji w regulaminie znajduje się ta część treści porozumienia, co do której pracodawca i związki zawodowe w trakcie negocjacji uzyskały konsensus.

Regulamin określający zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zamiarem zwolnienia z pracy, o którym mówi art. 3 ust. 4 ustawy o zwolnieniach grupowych, jest źródłem prawa pracy w rozumieniu art. 9 § 1 k.p. i stanowi podstawę prawną dokonywanych zwolnień. Postanowienia regulaminu nie mogą być mniej korzystne od postanowień układu zbiorowego pracy i porozumień zbiorowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK