| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Prawo do opłacania niższych składek z działalności prowadzonej w Polsce

Prawo do opłacania niższych składek z działalności prowadzonej w Polsce

Od stycznia 2008 r. prowadzę na terenie Polski działalność gospodarczą (usługi budowlane). Do końca września 2007 r. podobną działalność prowadziłem w Belgii. Jednocześnie od czerwca 2007 r. wykonuję w Polsce umowę zlecenia z miesięcznym wynagrodzeniem 700 zł. Czy mogę opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy, tj. od 30% minimalnego wynagrodzenia?


RADA

Od stycznia 2008 r. podlega Pan obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu działalności, a składki musi Pan opłacać od podstawy nie niższej niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Nie może Pan opłacać składek od 30% minimalnego wynagrodzenia ze względu na prowadzoną niedawno działalność na terenie Belgii.

UZASADNIENIE

W świetle prawa wspólnotowego osoba prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium jednego państwa członkowskiego i będąca jednocześnie pracownikiem najemnym w innym państwie członkowskim podlega ustawodawstwu tego państwa, w którym wykonuje pracę za wynagrodzeniem. Zatem prowadząc na terenie Belgii działalność gospodarczą i wykonując jednocześnie w Polsce umowę zlecenia, w okresie od czerwca do września 2007 r. w zakresie ubezpieczeń miały wobec Pana zastosowanie polskie przepisy. Tym samym nie podlegał Pan ubezpieczeniom w Belgii - ani z tytułu prowadzonej tam działalności, ani z tytułu pracy najemnej wykonywanej na terytorium Polski na podstawie umowy zlecenia.

Do działalności prowadzonej na terenie Belgii miały zastosowanie polskie przepisy w zakresie ubezpieczeń, dlatego tę działalność uważa się za prowadzoną w Polsce. Prowadzenie tej działalności wyklucza w Pana przypadku możliwość opłacania na preferencyjnych zasadach składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności prowadzonej od stycznia 2008 r. (tj. od 30% minimalnego wynagrodzenia), ponieważ jednym z warunków do nabycia tego uprawnienia jest nieprowadzenie jakiejkolwiek pozarolniczej działalności w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych.

Gdyby z tytułu działalności prowadzonej na terenie Belgii nie podlegał Pan polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych, mógłby Pan opłacać składki z tytułu obecnie prowadzonej działalności na terenie Polski od 30% minimalnego wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Osoba, która prowadziła działalność na terenie Belgii do listopada 2007 r., od stycznia br. prowadzi działalność w Polsce. W 2007 r. podlegała przepisom w zakresie ubezpieczeń obowiązujących w Belgii. W tej sytuacji osoba ta może skorzystać z możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych zasadach, tj. naliczać je od podstawy wymiaru nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia (od stycznia br. jest to kwota 337,80 zł). Składkę na ubezpieczenie zdrowotne musi opłacać od takiej samej podstawy wymiaru jak inne osoby prowadzące działalność, tj. nie niższej niż 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami nagród z zysku (w styczniu br. - 2168,30 zł).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK