| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Pracodawca musi wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy

Pracodawca musi wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy

Jeżeli sąd przywróci do pracy zwolnionego pracownika, wówczas po jego powrocie pracodawca będzie zobowiązany zapłacić mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Ustalenie jego wysokości budzi wiele kontrowersji, które niejednokrotnie musiał rozstrzygać Sąd Najwyższy.

Istotne wątpliwości dotyczą możliwości odliczania od wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy świadczeń z ubezpieczenia chorobowego oraz renty z tytułu niezdolności do pracy. W przypadku świadczenia w postaci zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego dominuje pogląd, że jakkolwiek kwota pobranego przez pracownika zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego nie podlega odliczeniu od kwoty zasądzonego wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, to jednak okres pobierania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy powinien być odliczony od okresu pozostawania bez pracy, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie (wyrok SN z 19 kwietnia 2006 r., I PK 158/05, OSNP 2007/7-8/99).

Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy m.in. w uzasadnieniu wyroku z 16 sierpnia 2005 r. (I PK 11/05, OSNP2006/11-12/181). SN stwierdził, że okres, w którym pracownik jest niezdolny do świadczenia pracy, nie jest okresem gotowości do jej wykonywania, a więc podlega odliczeniu od czasu, za jaki przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Osoba pobierająca rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy z dodatkiem pielęgnacyjnym z tytułu niezdolności do samodzielnej egzystencji nie jest gotowa do świadczenia pracy, a więc okres pobierania renty podlega wyłączeniu z okresu, za który przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Ponadto zasadność przyznania wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy za okres pobierania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy pozostaje w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego i może to być uznane za nadużycie prawa.

Z ORZECZNICTWA

Czas pozostawania bez pracy, za który pracownikowi przywróconemu do pracy przysługuje wynagrodzenie, obejmuje okres, w którym pracownik mógł wykonywać pracę, tzn. był gotów do jej świadczenia, a wynagrodzenia za pracę został pozbawiony wyłącznie na skutek bezprawnej odmowy dopuszczenia go do pracy.

wyrok SN z 17 listopada 1998 r., I PKN 443/98, OSNAPiUS 2000/1/12

PRZYKŁAD

WYNAGRODZENIE ZA CZAS BEZ PRACY

Jan S. był pracownikiem w wieku przedemerytalnym, mimo to pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę. W tej sytuacji Jan S. wniósł pozew o przywrócenie do pracy i wygrał sprawę po trwającym dwa lata procesie. Po uprawomocnieniu się wyroku pracownik stawił się do pracy. Po kilku dniach zażądał zapłaty 20 tys. zł wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy. Ponieważ pracodawca odmówił, Jan S. wniósł pozew o zasądzenie wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy. Sąd uwzględnił jego żądanie w całości.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK