| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Harmonogram ułatwia organizację pracy w firmie

Harmonogram ułatwia organizację pracy w firmie

Mimo że sporządzenie harmonogramów czasu pracy nie jest obowiązkiem pracodawcy, ich przygotowanie w przedsiębiorstwie, w którym pracownicy wykonują pracę zmianową, pracują w systemach równoważnego czasu pracy lub świadczą ją w niedziele i święta, jest nieodzownym elementem organizacji czasu pracy.

W harmonogramach pracy planowaniu podlegają nie tylko dni i godziny pracy pracownika, ale także dni wolne, z których powinien on korzystać z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, dni wolne udzielane w zamian za wykonywanie pracy w niedziele i święta oraz - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w systemach równoważnego czasu pracy - dni wolne równoważące dłuższe wykonywanie pracy w dni robocze.

Harmonogramy pracy powinny być ustalane na okres rozliczeniowy, którym pracownik jest objęty, wykonując pracę w danym systemie czasu pracy. Liczba godzin i dni pracy zaplanowana dla pracownika musi bowiem odpowiadać wymiarowi czasu pracy obowiązującemu w danym okresie rozliczeniowym. Zasady tworzenia harmonogramu dla pracy zmianowej omówimy na przykładzie.

Planowanie pracy pracownika powinno następować w dobie rozumianej jako kolejne 24 godziny przypadające od pierwszej godziny pracy pracownika na danej zmianie. W tak rozumianej dobie przypadają:

  • godziny pracy pracownika (w naszym przykładzie dla pracownika A - 8 godzin pracy na I zmianie we wtorek, 1 kwietnia, w godzinach 6.00-14.00) oraz
  • przysługujący mu w każdej dobie co najmniej 11-godzinny okres odpoczynku.

Zaplanowanie pracy w kolejnym dniu faktycznie oznacza zaplanowanie pracy w kolejnej dobie, czyli w okresie 24 godzin następujących bezpośrednio po zakończeniu poprzedniej doby (dla pracownika A - 8 godzin pracy na I zmianie w środę, 2 kwietnia, w godzinach 6.00-14.00).

Elementem organizacji czasu pracy są także dni wolne od pracy rozumiane jako kolejne 24 godziny wolne od pracy przypadające po zakończeniu doby, w której pracownik wykonywał pracę. W naszym przykładzie dla pracownika A:

  • dzień wolny za roboczą niedzielę, 6 kwietnia, obejmuje 24 godziny przypadające od godz. 6.00 w poniedziałek, 7 kwietnia, do godz. 6.00 we wtorek, 8 kwietnia,
  • dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy obejmuje 24 godziny przypadające od godz. 6.00 we wtorek, 8 kwietnia, do godz. 6.00 w środę, 9 kwietnia.

Kolejny dzień pracy mógłby zatem rozpoczynać się w środę, 9 kwietnia, o godz. 6.00. Jednak pracodawca zdecydował, że pracownik będzie wykonywał pracę na II zmianie, w godzinach 14.00-22.00. Taka decyzja oznacza przesunięcie na osi czasu na prawo początku środowej doby. Obejmie ona kolejne 24 godziny przypadające od godziny 14.00 w środę do godziny 14.00 w czwartek. Od tego momentu nastąpi zmiana 24-godzinnego cyklu, w którym następuje planowanie pracy pracownika, a także gwarantowanie mu dobowego okresu odpoczynku oraz dni wolnych. Cykl ten rozpoczynać się będzie o godzinie 14.00. Kolejna taka zmiana nastąpi w środę, 16 kwietnia. W tym dniu pracownik ma bowiem przejść z II na III zmianę i wykonywać pracę w godzinach 22.00-6.00. Zatem kolejne 24-godzinne cykle będą przypadać między godzinami 22.00 jednego dnia i 22.00 kolejnego dnia.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK