| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Harmonogram ułatwia organizację pracy w firmie

Harmonogram ułatwia organizację pracy w firmie

Mimo że sporządzenie harmonogramów czasu pracy nie jest obowiązkiem pracodawcy, ich przygotowanie w przedsiębiorstwie, w którym pracownicy wykonują pracę zmianową, pracują w systemach równoważnego czasu pracy lub świadczą ją w niedziele i święta, jest nieodzownym elementem organizacji czasu pracy.

23 kwietnia, w środę, pracownik ma ponownie rozpocząć pracę na I zmianie w godzinach 6.00-14.00. Ponieważ następuje zmiana pory wykonywania pracy przez pracownika (przesunięcie na osi czasu w lewo) można także, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, skrócić pracownikowi tygodniowy okres odpoczynku. Zawsze jednak powinien on obejmować co najmniej 24 godziny.

Od godz. 6.00 we wtorek, 22 kwietnia, do godz. 6.00 w środę, 23 kwietnia, pracownik A korzysta z dnia wolnego od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Od godz. 6.00 w poniedziałek, 21 kwietnia, do godz. 6.00 we wtorek, 22 kwietnia, pracownik korzysta z dnia wolnego od pracy z tytułu wykonywania pracy w niedzielę, 20 kwietnia. Te 24 godziny wolne od pracy powinny być poprzedzone co najmniej 11 godzinami wolnymi od pracy z poprzedniej doby, co tworzyłoby razem co najmniej 35-godzinny tygodniowy okres odpoczynku.

W naszym przykładzie tygodniowy okres odpoczynku został skrócony - do 24 godzin; w niedzielnej dobie roboczej pracownik nie będzie bowiem korzystać z dobowego okresu odpoczynku.

Planowaniu podlega również tygodniowy okres odpoczynku. W każdym tygodniu, czyli cyklu siedmiodniowym liczonym od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, pracownik powinien korzystać z co najmniej 35-godzinnego okresu odpoczynku, który obejmuje także 11-godzinny odpoczynek dobowy. Dla pracowników zatrudnionych w niedziele, jak ma to miejsce w naszym przykładzie, tygodniowy okres odpoczynku może przypadać w innym dniu tygodnia (praktycznie jest to dzień udzielany w zamian za wykonywanie pracy w niedziele).


Przykład harmonogramu pracy na jednomiesięczny okres rozliczeniowy obejmujący kwiecień 2008 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

JADWIGA SOWIŃSKA

gp@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK