| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Pomoc dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych

Pomoc dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych

Pracodawcom wykonującym działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej oraz osobom niepełnosprawnym wykonującym działalność gospodarczą jest udzielana pomoc na zatrudnienie. Od 1 stycznia br. obowiązują w tej dziedzinie nowe przepisy.

W przypadku pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej, zatrudniającego co najmniej 50 proc. pracowników zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności oraz pracowników psychicznie chorych, z epilepsją i z upośledzeniem umysłowym zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności, przez podwyższone koszty zatrudniania osób niepełnosprawnych rozumie się dodatkowo koszty:

a) budowy, instalacji lub rozbudowy danego zakładu oraz koszty administracyjne, obliczonych jako różnica między kosztami poniesionymi w związku z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych a kosztami, które byłyby poniesione w przypadku, gdyby takie osoby nie były zatrudniane,

b) transportowe, stanowiące koszty dowożenia lub dojazdu pracowników niepełnosprawnych.

Rozporządzenie dopuszcza możliwość złożenia przez pracodawcę ubiegającego się o pomoc oświadczenia o wyliczaniu podwyższonych kosztów zatrudnienia danego pracownika niepełnosprawnego w oparciu o maksymalne kwoty ryczałtowo ustalonych podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych. W takim przypadku pracodawca nie wylicza podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych w sposób podany wcześniej. Przepisy określają maksymalną miesięczną kwotę ryczałtowo ustalonych podwyższonych kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych dla pracodawców prowadzących zakład pracy chronionej. Wynosi ona w odniesieniu do:

1) osoby zaliczonej do znacznego stopnia niepełnosprawności - 842,40 zł (90 proc. najniższego wynagrodzenia),

2) osoby zaliczonej do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności - 655,20 zł (70 proc. najniższego wynagrodzenia),

3) osoby zaliczonej do lekkiego stopnia niepełnosprawności - 374,40 zł (40 proc. najniższego wynagrodzenia)

- a także 100 proc. kwoty odpowiadającej składce na ubezpieczenia społeczne, o której mowa w art. 25a ust. 3 ustawy.

Kwoty wymienione w pkt 1-3 ustala się proporcjonalnie do miesięcznego wymiaru czasu pracy osoby niepełnosprawnej.

Maksymalna kwota pomocy w przypadku osób niepełnosprawnych, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję, oraz niewidomych, zatrudnionych u pracodawców prowadzących zakład pracy chronionej, ulega zwiększeniu o 514,80 zł (55 proc. najniższego wynagrodzenia).

Dla pracodawcy, zatrudniającego w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mniej niż 25 pracowników oraz pracodawcy zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającemu wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc., ryczałt wynosi:

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK