| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Pomoc dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych

Pomoc dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych

Pracodawcom wykonującym działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej oraz osobom niepełnosprawnym wykonującym działalność gospodarczą jest udzielana pomoc na zatrudnienie. Od 1 stycznia br. obowiązują w tej dziedzinie nowe przepisy.

Rozporządzenie określa maksymalną miesięczną kwotę pomocy. Wynosi ona w przypadku:

1) osoby zaliczonej do znacznego stopnia niepełnosprawności - 130 proc. najniższego wynagrodzenia,

2) osoby zaliczonej do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności - 110 proc. najniższego wynagrodzenia,

3) osoby zaliczonej do lekkiego stopnia niepełnosprawności - 50 proc. najniższego wynagrodzenia

- a także 100 proc. kwoty odpowiadającej składkom na ubezpieczenia społeczne, które PFRON refunduje pracodawcy prowadzącemu zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej, wymienionym w art. 25a ust. 3 ustawy.

W przypadku osób niepełnosprawnych, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję, oraz niewidomych, zatrudnionych u pracodawców prowadzących zakład pracy chronionej, maksymalną kwotę pomocy zwiększa się o 702 zł (75 proc. najniższego wynagrodzenia).

Pomoc może być udzielana łącznie z każdą pomocą przeznaczoną na zatrudnienie osób niepełnosprawnych, pod warunkiem że łącznie nie przekroczy kwoty ponoszonych przez pracodawcę podwyższonych kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych, będących kosztami dodatkowymi w stosunku do tych, które pracodawca poniósłby w przypadku zatrudnienia osób niebędących osobami niepełnosprawnymi, w okresie, na który osoba lub osoby niepełnosprawne są zatrudnione. Pomoc może być również udzielana łącznie z pomocą na zatrudnienie oraz inną pomocą w rozumieniu art. 87 ust. 1 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, jak i z innym wsparciem ze środków Wspólnoty Europejskiej, w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, pod warunkiem że łącznie nie przekroczy ona 100 proc. kosztów płacy, w okresie, na jaki osoby niepełnosprawne zostały zatrudnione.

Pozostała jeszcze kwestia pomocy osobie niepełnosprawnej prowadzącej działalność gospodarczą. Przypomnijmy, że PFRON refunduje obowiązkowe składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składki, której podstawą wymiaru jest kwota stanowiąca 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (art. 25a ust. 5 pkt 1 ustawy). Pomoc ta jest udzielana jako pomoc de minimis, zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1998/2006 z 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz.Urz. UE L 379 z 28 grudnia 2006, str. 5). Pomoc nie może zostać udzielona, jeżeli jej wartość brutto - łącznie z wartością innej pomocy de minimis, otrzymanej w okresie obejmującym bieżący rok kalendarzowy i poprzedzające go dwa lata kalendarzowe - spowodowałaby przekroczenie maksymalnej kwoty pomocy:

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK