| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Pomoc dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych

Pomoc dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych

Pracodawcom wykonującym działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej oraz osobom niepełnosprawnym wykonującym działalność gospodarczą jest udzielana pomoc na zatrudnienie. Od 1 stycznia br. obowiązują w tej dziedzinie nowe przepisy.

Rozporządzenie określa maksymalną miesięczną kwotę pomocy. Wynosi ona w przypadku:

1) osoby zaliczonej do znacznego stopnia niepełnosprawności - 130 proc. najniższego wynagrodzenia,

2) osoby zaliczonej do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności - 110 proc. najniższego wynagrodzenia,

3) osoby zaliczonej do lekkiego stopnia niepełnosprawności - 50 proc. najniższego wynagrodzenia

- a także 100 proc. kwoty odpowiadającej składkom na ubezpieczenia społeczne, które PFRON refunduje pracodawcy prowadzącemu zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej, wymienionym w art. 25a ust. 3 ustawy.

W przypadku osób niepełnosprawnych, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję, oraz niewidomych, zatrudnionych u pracodawców prowadzących zakład pracy chronionej, maksymalną kwotę pomocy zwiększa się o 702 zł (75 proc. najniższego wynagrodzenia).

Pomoc może być udzielana łącznie z każdą pomocą przeznaczoną na zatrudnienie osób niepełnosprawnych, pod warunkiem że łącznie nie przekroczy kwoty ponoszonych przez pracodawcę podwyższonych kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych, będących kosztami dodatkowymi w stosunku do tych, które pracodawca poniósłby w przypadku zatrudnienia osób niebędących osobami niepełnosprawnymi, w okresie, na który osoba lub osoby niepełnosprawne są zatrudnione. Pomoc może być również udzielana łącznie z pomocą na zatrudnienie oraz inną pomocą w rozumieniu art. 87 ust. 1 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, jak i z innym wsparciem ze środków Wspólnoty Europejskiej, w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, pod warunkiem że łącznie nie przekroczy ona 100 proc. kosztów płacy, w okresie, na jaki osoby niepełnosprawne zostały zatrudnione.

Pozostała jeszcze kwestia pomocy osobie niepełnosprawnej prowadzącej działalność gospodarczą. Przypomnijmy, że PFRON refunduje obowiązkowe składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składki, której podstawą wymiaru jest kwota stanowiąca 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (art. 25a ust. 5 pkt 1 ustawy). Pomoc ta jest udzielana jako pomoc de minimis, zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1998/2006 z 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz.Urz. UE L 379 z 28 grudnia 2006, str. 5). Pomoc nie może zostać udzielona, jeżeli jej wartość brutto - łącznie z wartością innej pomocy de minimis, otrzymanej w okresie obejmującym bieżący rok kalendarzowy i poprzedzające go dwa lata kalendarzowe - spowodowałaby przekroczenie maksymalnej kwoty pomocy:

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK