| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy przedsiębiorca opłacający składki tylko za siebie musi złożyć deklarację za styczeń 2008 r.

Czy przedsiębiorca opłacający składki tylko za siebie musi złożyć deklarację za styczeń 2008 r.

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Składki opłacam od 30% minimalnego wynagrodzenia. Nie składam co miesiąc dokumentów rozliczeniowych, bo nie zatrudniam pracowników. Czy w związku ze zmianą minimalnego wynagrodzenia i składki rentowej muszę złożyć deklarację za styczeń br.?

• składki na ubezpieczenia społeczne naliczyć od podstawy wymiaru w wysokości 337,80 zł (30% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego od stycznia 2008 r. w kwocie 1126 zł),

• składkę na ubezpieczenia rentowe ustalić według nowej stopy procentowej - tj. 6% podstawy wymiaru,

• składkę na ubezpieczenie zdrowotne naliczyć od podstawy równej 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami z zysku z III kwartału 2007 r. (tj. 2168,30 zł).

Zmiany te obowiązują od 1 stycznia 2008 r., dlatego po raz pierwszy składki w nowej wysokości należy opłacić w lutym br. za styczeń br.

• art. 18 ust. 8-10, art. 18a ust. 1, art. 22 ust. 1, art. 47 ust. 2, ust. 2a i ust. 2c ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 81 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »