| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Samozatrudnieni również podlegają wstępnym badaniom lekarskim

Samozatrudnieni również podlegają wstępnym badaniom lekarskim

Kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy pracowników są zagadnieniem, które jest dobrze znane pracodawcom. Jeżeli chodzi o samozatrudnionych, jest z pewnością trochę gorzej, a przecież pracodawcy bardzo często wykorzystują cywilnoprawne formy współpracy.


Na podstawie art. 3041 k.p. na samozatrudnionych ciążą wszystkie obowiązki, o których mowa w art. 211 k.p. Należą do nich np. znajomość przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, branie udziału w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu, wykonywanie pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bhp oraz wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie. Przed nowelizacją kodeksu pracy obowiązki te zgodnie z art. 3041 k.p. dotyczyły osób fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Od 1 lipca 2007 r. zostały nimi objęte również osoby prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą, tzn. samozatrudnieni. Warto pamiętać, iż na podstawie art. 304 par. 1 k.p. pracodawca musi zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Dla samozatrudnionych i pracodawców w praktyce mogą to być uciążliwe obowiązki. Ich spełnienie wiąże się przecież z dodatkowymi kosztami. Korzystnym rozwiązaniem dla pracodawcy może być wyraźne sprecyzowanie w umowach, że to na samozatrudnionym spoczywa obowiązek zapoznania się ze stosownymi zasadami bhp oraz poddania się badaniom lekarskim.

Warto podkreślić, iż powinnością pracodawcy jest również sprawdzenie w takiej sytuacji, czy samozatrudnieni, którym pracodawca powierza pracę i wyznacza miejsce jej wykonania, rzeczywiście zostali przeszkoleni w dziedzinie bhp oraz czy byli na badaniach lekarskich. W przeciwnym razie pracodawcy może być postawiony zarzut, że naruszył on art. 304 k.p., zgodnie z którym ma on obowiązek zapewnić higieniczne warunki pracy tym osobom. Pracodawca kierujący pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, który nie przestrzega zasad bhp, może podlegać karze grzywny od 1 tys. do 30 tys. złotych.

Należy także pamiętać o tym, że obowiązki w zakresie bhp dotyczą również osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, umowa o dzieło, umowa agencyjna). Łatwo to przeoczyć, szczególnie w sytuacji, gdy dana osoba wykonuje zlecenie jednorazowo w trakcie kilku dni w roku, np. osoby biorące udział w różnego rodzaju promocjach handlowych na zlecenie pracodawcy.

Konieczność monitorowania spraw związanych ze szkoleniami bhp oraz badaniami lekarskimi samozatrudnionych oraz osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę z całą pewnością nie została dostrzeżona do tej pory przez wszystkich pracodawców. Jeśli chodzi o samozatrudnionych, wynika to choćby z faktu, że zmodyfikowane przepisy dotyczące tych kwestii obowiązują od 1 lipca 2007 r. i zostały wprowadzone przy okazji kompleksowej regulacji kompetencji i kształtu Państwowej Inspekcji Pracy, a w związku z tym nie były tak szeroko omówione, jak np. przepisy dotyczące zwiększenia kwot grzywny za wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym do 30 tys. złotych.

PAWEŁ KRZYKOWSKI

prawnik z kancelarii Salans

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK