| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Pamiętaj o badaniach lekarskich

Pamiętaj o badaniach lekarskich

Ochrona zdrowia pracowników jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Zdrowie pracownika ma duży wpływ na sprawność i wydajność pracy, a to z kolei rzutuje korzystnie na działalność zakładu pracy, w tym na terminowość realizacji zadań.

Natomiast na badania kontrolne muszą zostać skierowani pracownicy, których niezdolność do pracy spowodowana chorobą była dłuższa niż 30 dni. Badania te są przeprowadzane w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

To na pracodawcy spoczywa obowiązek skierowania pracownika na badania lekarskie, dlatego to głównie w jego interesie leży wcześniejsze poinformowanie pracownika o konieczności przeprowadzenia badania lekarskiego. W przypadku badań okresowych pracodawca powinien dostarczyć pracownikowi skierowanie odpowiednio wcześniej (np. na miesiąc przed upływem terminu ważności badania). Termin powinien być tak ustalony, aby pracownik nie mógł tłumaczyć się brakiem czasu na wykonanie badania.

Jeśli z przestrzeganiem terminu badań okresowych w zasadzie nie ma problemu, to w praktyce problemy występują z doręczeniem pracownikowi skierowania na badania kontrolne, gdy pracownik po długiej nieobecności powraca do pracy. W tym przypadku skierowanie można wręczyć pracownikowi w pierwszym dniu po ustaniu jego niezdolności do pracy wraz z poleceniem natychmiastowego wykonania badania lekarskiego albo wysłać skierowanie listem poleconym z podaniem terminu, w którym pracownik ma wykonać badanie.

Skierowanie powinno zawierać:

• określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane,

• określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony,

• informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych,

• aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

Każde badanie profilaktyczne kończy się wydaniem orzeczenia lekarskiego, w którym lekarz może stwierdzić: brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy lub przeciwwskazania zdrowotne do pracy na określonym stanowisku pracy. Powyższe zaświadczenie pracodawca ma obowiązek przechowywać w aktach osobowych pracownika.

Zasadą jest, że badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Niedopuszczalne jest również udzielanie pracownikowi, który nie posiada aktualnego zaświadczenia lekarskiego urlopu wypoczynkowego. Udzielenie urlopu wypoczynkowego traktowane jest jako dopuszczenie do pracy.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK