| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę

Zdarza się, że strony umowy mimo wcześniejszego złożenia wypowiedzenia chcą nadal kontynuować zatrudnienie. W takim przypadku może dojść do cofnięcia wypowiedzenia i kontynuowania zatrudnienia na dotychczasowych zasadach.


Zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą rozwiązać łączącą ich umowę o pracę za wypowiedzeniem. Kodeks pracy reguluje okresy wypowiedzenia w zależności od rodzaju umowy o pracę, sposobu obliczania terminów wypowiedzenia oraz przypadki, kiedy można takie wypowiedzenie złożyć. Nie normuje natomiast kwestii dotyczących doręczania takich wypowiedzeń, ich skuteczności ani zasad cofania złożonego już wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy o pracę traktowane jest jako oświadczenie woli, a więc mają do niego zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego (art. 60 k.c. i nast. w związku z art. 300 k.p.). To samo odnosi się do cofnięcia złożonego wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę uznaje się za dokonane, jeżeli zostało złożone drugiej stronie w taki sposób, że mogła się ona zapoznać z jego treścią (art. 61 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Jest ono jednostronną czynnością prawną, niezależną od woli osoby, która to wypowiedzenie otrzymuje. Dla jego skuteczności nie jest więc wymagana zgoda strony, której wypowiedzenie jest składane. Inaczej jest w przypadku cofnięcia złożonego już wypowiedzenia.

Sytuacja jest prosta, gdy strona, która otrzymała wypowiedzenie, wyraża zgodę na jego cofnięcie. Wówczas wypowiedzenie traci moc, a umowa wiążąca strony nadal obowiązuje.

Przykład

Ceniony pracownik złożył pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę w związku z planowanym wyjazdem za granicę na stałe. Do wyjazdu jednak nie doszło i pracownik wystąpił z prośbą o wycofanie swojego wypowiedzenia. Pracodawca, któremu zależało na zatrzymaniu pracownika, wyraził na to zgodę i pracownik zachował pracę.

Forma wyrażenia takiej zgody nie jest określona przepisami. Jednak do celów dowodowych powinno się uzyskać ją na piśmie, np. w formie podpisu złożonego na piśmie o cofnięciu wypowiedzenia. Skuteczna będzie także zgoda wyrażona ustnie czy też przez takie zachowanie, z którego można wywnioskować, że strona zgadza się na cofnięcie wypowiedzenia. Zgodnie z art. 60 k.c. wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona nie tylko w sposób wyraźny, ale również przez czynności konkludentne, czyli w sposób dorozumiany. Zachowaniem świadczącym o wyrażeniu zgody na cofnięcie wypowiedzenia może być stawienie się pracownika do pracy mimo zwolnienia go z obowiązku jej świadczenia w okresie wypowiedzenia lub cofnięcie złożonego w sądzie odwołania od otrzymanego wypowiedzenia.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK