| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę

Zdarza się, że strony umowy mimo wcześniejszego złożenia wypowiedzenia chcą nadal kontynuować zatrudnienie. W takim przypadku może dojść do cofnięcia wypowiedzenia i kontynuowania zatrudnienia na dotychczasowych zasadach.

Przykład

Pracownik, któremu wręczono wypowiedzenie z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, wniósł odwołanie do sądu wraz z zaświadczeniem lekarskim usprawiedliwiającym jego nieobecność. Pracodawca doręczył mu wówczas oświadczenie o cofnięciu wypowiedzenia. W związku z tym pracownik wycofał złożony pozew i stawił się do pracy. Tym samym sprawa w sądzie została umorzona, a umowa o pracę nie uległa rozwiązaniu.

Jednostronne cofnięcie wypowiedzenia, a więc bez konieczności uzyskania zgody drugiej strony, jest możliwe wyłącznie w sytuacji, w której oświadczenie o wycofaniu wypowiedzenia dotarło do adresata jednocześnie z wypowiedzeniem umowy o pracę bądź wcześniej (art. 61 § 1 k.c. zd. 2). Oznacza to, że każda ze stron stosunku pracy może skutecznie cofnąć złożone przez siebie oświadczenie o wypowiedzeniu umowy do momentu zapoznania się adresata z jego treścią (uchwała Sądu Najwyższego z 23 października 1986 r., III PZP 62/86, OSNC 1987/10/156).

Przykład

Pracodawca wysłał swojemu pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę. Jednak zanim ono do niego dotarło, pracodawca zmienił zdanie i telefonicznie powiadomił pracownika, że cofa wypowiedzenie, które ten miał otrzymać pocztą. A zatem cofnięcie zostało dokonane, zanim pracownik zapoznał się z treścią wypowiedzenia, nie była więc konieczna jego zgoda na takie cofnięcie. (dotarło do pracownika, a więc jest ono skuteczne bez jego zgody).

W sytuacji gdy druga strona zapozna się z treścią złożonego wypowiedzenia, cofnięcie oświadczenia woli wymaga jej zgody. Oznacza to, że cofnięcie wypowiedzenia, na które druga strona nie wyraziła zgody, będzie bezskuteczne, a umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.

Przykład

Pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Tuż po tym, jak pracownik zapoznał się z treścią wypowiedzenia, pracodawca zorientował się, że nie wskazał w nim przyczyny wypowiedzenia (art. 30 § 4 k.p.). Błąd ten naraża go na odpowiedzialność odszkodowawczą z tytułu wadliwego wypowiedzenia umowy (art. 45 § 1 k.p.). Postanowił więc wycofać złożone wypowiedzenie, a następnie wręczyć pracownikowi nowe wypowiedzenie, tym razem zawierające jego przyczynę zgodnie z przepisami k.p. Pracownik jednak nie zgodził się na to cofnięcie i wystąpił do sądu pracy o zasądzenie odszkodowania, uznając, że takie rozwiązanie będzie dla niego korzystniejsze. Brak zgody pracownika na wycofanie złożonego wypowiedzenia spowodował, że ocenie sądu podlegało pierwsze, wadliwe wypowiedzenie i pracownikowi przyznano odszkodowanie.

Jeżeli strona, która otrzymała wypowiedzenie, nie wyraża zgody na jego cofnięcie, wówczas stronie składającej wypowiedzenie pozostaje jeszcze możliwość uchylenia się od skutków takiego oświadczenia przez powołanie się na wadę swojego oświadczenia woli.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym nieważne jest oświadczenie złożone pod wpływem:

• błędu (art. 84 k.c.),

• groźby (art. 87 k.c.) lub

• w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli (art. 82 k.c.).

W takim przypadku trzeba jednak pamiętać o tym, że to strona powołująca się na wadę oświadczenia woli będzie musiała udowodnić, że do takiej wady doszło i że pod jej wpływem złożyła oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Ewa Przedwojska

asystent sędziego Sądu Najwyższego

w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych

 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK