| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Co można potrącić pracownikowi z pensji

Co można potrącić pracownikowi z pensji

Ostatnio dowiedziałam się, że pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracowników. Bardzo mnie to zainteresowało, dlatego chciałabym wiedzieć coś więcej na ten temat. W jakich przypadkach można dokonać potrącenia z pensji oraz w jakiej wysokości?


Odpowiedź eksperta

Wprawdzie pracodawca ma prawo dokonywać potrąceń z pensji pracownika, ale kodeks pracy przewiduje szczególną ochronę przed potrąceniami. Ochrona ta dotyczy przy tym nie tylko wynagrodzenia, ale też i innych należności wypłacanych pracownikom.

Wynagrodzenie pracownik otrzymuje za pracę wykonaną. Jego wysokość powinna odpowiadać rodzajowi zatrudnienia, jego ilości i jakości oraz kwalifikacjom przy tym wymaganym. Kwotę wynagrodzenia oraz wskazanie jego składników należy podać w umowie o pracę.

Pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia, ale w przypadku jego zadłużenia pracodawca ma prawo dokonać potrąceń i to nawet bez zgody pracownika. Jednak potrąceń można dokonać tylko do określonej wysokości. Zmniejszenie ustawowego minimum jest niedopuszczalne.

Zgodnie z art. 87 k.p. po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych pracodawca może potrącić z pensji takie należności, jak:

• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

• zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

• kary pieniężne stosowane przez pracodawcę wobec pracownika za nieprzestrzeganie przez niego przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.

Potrącenia te dokonywane są zgodnie z podaną kolejnością. Ponadto wysokość potrąceń ustawowych dokonywanych przez pracodawcę nie może przekroczyć 3/5 wynagrodzenia pracownika, w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych oraz 1/2 wynagrodzenia pracownika w przypadku egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych.

Przy zbiegu potrąceń z tytułu egzekucji należności innych niż alimentacyjne oraz zaliczek pieniężnych potrącenia nie mogą przekraczać połowy wynagrodzenia, a wraz z potrąceniami na zaspokojenie egzekwowanych świadczeń alimentacyjnych nie mogą łącznie przekraczać 3/5 wynagrodzenia. Natomiast nałożona na pracownika kara pieniężna za jedno przekroczenie nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia tego pracownika, zaś łącznie kary te nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia pozostającego do wypłacenia pracownikowi po dokonaniu wcześniejszych potrąceń.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Sekretariat

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK