| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Co można potrącić pracownikowi z pensji

Co można potrącić pracownikowi z pensji

Ostatnio dowiedziałam się, że pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracowników. Bardzo mnie to zainteresowało, dlatego chciałabym wiedzieć coś więcej na ten temat. W jakich przypadkach można dokonać potrącenia z pensji oraz w jakiej wysokości?

Jeżeli pracownik dostał nagrodę z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne, należność z tytułu udziału w zyskach lub nadwyżce bilansowej, to dokonuje się z nich potrąceń do pełnej wysokości na zaspokojenie alimentów.

Należy dodać, że z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Przepisy prawa pracy podają ponadto kwotę wolną od potrąceń w wysokości:

• minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - gdy na mocy tytułów wykonawczych potrącane są sumy na pokrycie innych należności niż świadczenia alimentacyjne,

• 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,

• 90% minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu kar pieniężnych (art. 871 § 1 k.p.).

Ustalając zaś kwoty wolne od potrąceń dla osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy, należy je proporcjonalnie zmniejszyć, stosownie do wymiaru czasu pracy.

Należności inne niż wspomniane wyżej mogą zostać potrącone tylko za pisemną zgodą pracownika.

W tym przypadku po potrąceniu pracownikowi musi pozostać:

w minimalne wynagrodzenie po odliczeniu obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy - przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy oraz

• 80% minimalnego wynagrodzenia po odliczeniu obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy - przy potrącaniu należności na rzecz osób trzecich.

Zatem przepisy prawa pracy znacznie ograniczają możliwość potrąceń z wynagrodzenia, gdyż pracownikowi zawsze musi zostać pewna kwota na utrzymanie.

Alicja Fal

Serwis Prawno-Pracowniczy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Sekretariat

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWiLP)

Organizacja zrzeszająca firmy leasingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK