| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > PFRON zwróci koszty wyposażenia stanowisk pracy

PFRON zwróci koszty wyposażenia stanowisk pracy

Od 7 listopada 2007 r. pracodawcy mogą składać wnioski o refundację kosztów wyposażenia stanowisk pracy osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Refundacja może być udzielona w wysokości do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia na każde stanowisko pracy wyposażone dla osoby niepełnosprawnej uprzednio zarejestrowanej jako bezrobotna lub poszukująca pracy, a niepozostająca w zatrudnieniu, bez względu na jej stopień niepełnosprawności.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z wnioskiem o udzielenie refundacji może wystąpić wyłącznie pracodawca. Ustawa nie definiuje terminu pracodawca, jednak w art. 66 w zakresie nieuregulowanym w tej ustawie odsyła m.in do przepisów kodeksu pracy. Dlatego w celu ustalenia, czy podmioty i osoby mogą wystąpić o refundację, należy odwołać się do art. 3 k.p., zgodnie z którym pracodawcą są podmioty lub osoby, które zatrudniają pracowników (w rozumieniu art. 2 k.p., tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, powołania, mianowania lub wyboru).

Dlatego o refundację mogą wnioskować podmioty i osoby, które przed złożeniem wniosku (i na dzień zawarcia umowy refundacji) zatrudniali chociaż jedną osobę (inną niż tę, z którą wiąże się refundacja) na którejkolwiek z podstaw wymienionych w art. 2 k.p., niezależnie od ogólnego wymiaru czasu pracy tej osoby i okresu jej zatrudnienia poprzedzającego dzień złożenia wniosku.

Z uwagi na to, że art. 3 k.p. nie odnosi się do określonego rodzaju działalności, wnioskodawcą może być zarówno przedsiębiorca czy jednostka prowadząca działalność non profit, jak i jednostka organizacyjna samorządu terytorialnego (np. urząd gminy czy starostwo) lub administracji rządowej (np. urząd wojewódzki). Jednak warunkiem wnioskowania o refundację przez pracodawców będących jednostkami budżetowymi jest posiadanie wyodrębnionego rachunku bankowego, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, ponieważ to z tego rachunku powinien zostać refundowany poniesiony wydatek, i na ten rachunek wpłynie kwota refundacji.

Ponadto o refundację mogą ubiegać się jednostki wewnętrzne niektórych podmiotów o złożonej strukturze organizacyjnej, ponieważ na gruncie orzecznictwa nie wyklucza się uznania ich za pracodawców, o ile spełnią warunki określone w art. 2 k.p. (tj. gdy mają kompetencje i zdolność samodzielnego zatrudniania pracowników i czynią z tej zdolności użytek).

Ze względu na to, że refundacja może być przyznana pracodawcy, który zobowiąże się do zatrudniania osoby, z której stanowiskiem pracy wiąże się refundacja, przez 36 miesięcy, wnioskodawca musi uprawdopodobnić, że wywiąże się z tego obowiązku. W tym celu powinien przedstawić podstawowe dane dotyczące swojej kondycji ekonomicznej z co najmniej rocznego okresu. Dlatego konieczne jest, by działał w tym okresie (nie ma jednak obowiązku, by w całym tym okresie zatrudniał pracowników).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Witold Studziński

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK