| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > PFRON zwróci koszty wyposażenia stanowisk pracy

PFRON zwróci koszty wyposażenia stanowisk pracy

Od 7 listopada 2007 r. pracodawcy mogą składać wnioski o refundację kosztów wyposażenia stanowisk pracy osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Z refundacji mogą skorzystać nie tylko zakłady pracy chronionej i pracodawcy zwolnieni z wpłat na PFRON, ale także pracodawcy zobowiązani do tych wpłat. Wskazane jest jednak, by nie mieli zaległości wobec tego funduszu. Wreszcie wnioskodawca, w odniesieniu do którego refundacja stanowiłaby pomoc publiczną w rozumieniu art. 87 TWE, musi być uprawniony do uzyskania pomocy de minimis (zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem KE nr 1998/2006, nr 875/2007 albo 1860/2004), w szczególności nie powinny go dotyczyć wyłączenia przedmiotowe ani podmiotowe określone w tych rozporządzeniach, a udzielenie wnioskowanej pomocy nie powinno spowodować przekroczenia indywidualnych i grupowych pułapów intensywności pomocy określonych w tych rozporządzeniach.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy refundacji udziela starosta. Jeżeli jednak w odniesieniu do konkretnej osoby za wnioskodawcę działałby starosta, to powinien złożyć wniosek do PFRON. Wniosek należy złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania (jako bezrobotna lub poszukująca pracy, a niepozostająca w zatrudnieniu) osoby niepełnosprawnej, która ma być zatrudniona na refundowanym stanowisku pracy.

Na ogół będzie to starosta powiatu, na terenie którego powstanie stanowisko pracy (np. pracodawca z Warszawy ma filię w Sejnach i zatrudnia tam osobę zarejestrowaną w sejneńskim urzędzie pracy). Jednak gdy np. pracodawca mający siedzibę we Wrocławiu zamierza zatrudnić w swojej filii w Wambierzycach mieszkańca Bardo, zarejestrowanego w urzędzie pracy w Ząbkowicach Śląskich - to złoży wniosek do starosty w Ząbkowicach Śląskich.

Ubiegając się o refundację, należy złożyć część I wniosku Wn-W. Wniosek ten składa się odrębnie dla każdego stanowiska pracy do refundacji (pracodawca nie musi jednak powielać stałych danych z poz. 6, 7, 25-27 i 30-72, które przedstawia tylko w jednym wniosku).

We wniosku znajdują się dane dotyczące: nazwy i adresu siedziby pracodawcy (poz. 4-24), rachunku bankowego, na który ma zostać przekazana refundacja (poz. 25-26), zakresu działalności pracodawcy (poz. 27), sytuacji ekonomicznej pracodawcy (poz. 30-72) oraz stanowiska pracy, którego koszty wyposażenia mają być zrefundowane (poz. 73-120).

Wniosek umożliwia zarówno ubieganie się o refundację wieloelementowego wyposażenia stanowiska pracy, jak i elementu wyposażenia wielostanowiskowego. Nie przewiduje się jednak podwójnego finansowania tych samych kosztów zarówno w kolizji z pomocą udzieloną przez inny organ, jak i w wyniku wykazania w kilku wnioskach kwot dotyczących tego samego wyposażenia stanowiska pracy (np. gdy pracodawca ubiega się o refundację trzystanowiskowej maszyny, przy której zamierza zatrudnić trzy osoby niepełnosprawne, każdą na jeden etat). Dlatego wnioskujący o refundację trzystanowiskowej maszyny kosztującej 200 tys. zł, który nie uzyskał żadnej innej pomocy do tej maszyny, powinien złożyć trzy wnioski, wykazując we wniosku 1 w poz. 84 i 85 kwotę 40 tys. zł (odpowiednik 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia), we wniosku 2 w poz. 84 i 85 kwotę 40 tys. zł we wniosku 3 w poz. 84 kwotę 120 tys. zł, a w poz. 85 kwotę 40 tys. zł. Przewidzianym przez resort pracy warunkiem refundacji jest to, by łączny wymiar czasu pracy osób niepełnosprawnych zatrudnionych na danym stanowisku pracy na wszystkich zmianach nie był niższy niż etat.

Wniosek Wn-W, strona 1

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wniosek Wn-W, strona 2

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

LUIZA KLIMKIEWICZ

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 26e ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 17 października 2007 r. w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej (Dz.U. nr 194, poz. 1404).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK