REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porozumienie stron

Katarzyna Wrońska-Zblewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie porozumienia jest jednym z najkorzystniejszych sposobów rozwiązania każdego problemu. Na mocy porozumienia stron można nie tylko zmienić warunki umowy, ale również rozwiązać stosunek pracy.

Porozumienie stron to w rzeczywistości umowa, w treści której obie strony składają zgodne oświadczenia woli dotyczące określonej kwestii. Do jej zawarcia dochodzi albo w konsekwencji przyjęcia oferty jednej ze stron przez stronę, do której jest ona skierowana, albo przez rokowania zmierzające do ustalenia akceptowanych przez obie strony warunków.

REKLAMA

Przedmiot porozumienia

Pomimo że porozumienie stron może dotyczyć wielu kwestii, np. rozwiązania umowy o pracę w uzgodnionym terminie (art. 30 § 1 pkt 1 k.p.), skrócenia okresu dokonanego wypowiedzenia (art. 36 § 6 k.p.), zmiany warunków umowy o pracę (porozumienie zmieniające w formie aneksu do umowy o pracę), to w praktyce przez termin „porozumienie stron” najczęściej rozumie się rozwiązanie umowy za zgodną wolą obu stron.

Zaletą tej formy rozwiązania umowy o pracę jest przede wszystkim to, że umożliwia rozwiązanie umowy praktycznie w każdym terminie, nawet „od zaraz”, bez potrzeby czekania na upływ ustawowego okresu wypowiedzenia. W takim przypadku strony same ustalają, z jaką datą nastąpi rozwiązanie umowy, przy czym nie są ograniczone żadnymi terminami. Tak więc do rozwiązania umowy może dojść np. niezwłocznie, za tydzień, za dwa miesiące, a nawet za pół roku, jeśli tylko obie strony będą co do konkretnego terminu zgodne.

Ponadto porozumienie stron rozwiązuje umowę o pracę w sytuacji, gdy jej wypowiedzenie jest w świetle obowiązujących przepisów prawa pracy niedozwolone, np.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• w przypadku umowy o pracę na czas określony niespełniającej warunków określonych w art. 33 k.p., a więc zawartej na okres krótszy niż 6 miesięcy lub wprawdzie dłuższy niż 6 miesięcy, ale niezawierającej klauzuli o możliwości 2-tygodniowego wypowiedzenia,

• gdy pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym lub korzysta ze zwolnienia lekarskiego lub

• w przypadku gdy pracownik korzysta ze szczególnej ochrony, np. pracownica w ciąży (art. 177 k.p.) bądź pracownik 4 lata przed emeryturą (art. 39 k.p.).

Przykład

Ciężarna pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony złożyła wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, wskazując jako termin ustania stosunku pracy dzień złożenia wniosku o rozwiązanie umowy. Jako powód rozwiązania umowy wskazała nagły wyjazd zagraniczny w sprawach rodzinnych. W takiej sytuacji pracodawca może wyrazić zgodę na rozwiązanie umowy bez obawy, że naruszy przepisy prawa pracy.

Porozumienie stron pozwala także zmienić warunki umowy o pracę bez potrzeby czekania na upływ okresu wypowiedzenia zmieniającego w przypadku, gdy zmiany umowy są akceptowane przez obie strony stosunku pracy. Zazwyczaj porozumienie stron jest stosowane w sytuacji, gdy zmiany warunków umowy są korzystniejsze dla pracownika niż dotychczasowe warunki umowy. Jednak może zdarzyć się i tak, że pracownik akceptuje propozycje zmiany warunków umowy, mimo że jest ona mniej korzystna niż dotychczasowe warunki. Za porozumieniem stron można także zmienić warunki umowy pracowników szczególnie chronionych przed wypowiedzeniem, np. pracowników spełniających warunki określone w art. 39 k.p., tj. tych, którym brakuje mniej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Ponadto w drodze porozumienia stron można zmienić takie warunki zatrudnienia, których nie wolno zmienić w drodze wypowiedzenia zmieniającego, np. rodzaj umowy - z umowy o pracę na czas nieokreślony na umowę o pracę na czas określony (por. wyrok Sądu Najwyższego z 5 sierpnia 1980 r. I PR 52/80, OSNC 1981/2-3/39, uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 1994 r. I PZP 52/93, OSNP 1994/11/169, wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 2000 r., I PKN 495/99, OSNP 2001/11/376) lub wprowadzić dodatkowe postanowienia do treści umowy, np. klauzulę o możliwości wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Forma porozumienia stron

Porozumienie stron zmieniające warunki umowy o pracę powinno zostać zawarte w formie pisemnej. Wszelkie zmiany umowy o pracę wymagają formy pisemnej (art. 29 § 4 k.p.). Podobnie porozumienie stron dotyczącę rozwiązania umowy o pracę. W sytuacji gdyby porozumienie stron rozwiązujące umowę o pracę zostało zawarte w innej formie niż pisemna, np. ustna, lub gdyby zostało zawarte przez czynności faktyczne (pracownik zaprzestał przychodzenia do pracy, spakował swoje rzeczy, rozliczył się z firmowego mienia, a wszystko to przy aprobacie pracodawcy), nie spowoduje to nieważności tej czynności. W takim przypadku porozumienie stron powinno mieć swoje odzwierciedlenie w treści świadectwa pracy. Świadectwo pracy powinno zatem zawierać zapis, że „umowa została rozwiązana za porozumieniem stron (art. 30 § 1 pkt 1 k.p.)”.

Data porozumienia stron

Uzgadniając zmianę warunków umowy lub jej definitywne rozwiązanie, strony wskazują termin, od którego mają obowiązywać nowe warunki lub z upływem którego umowa ma zostać rozwiązana. W tym zakresie strony mają całkowitą dowolność, co oznacza, że mogą ustalić termin dogodny zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Tym samym nowe warunki mogą obowiązywać np. „od zaraz”, z upływem kilku tygodni lub nawet kilku miesięcy. Podobnie w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Należy przy tym pamiętać, że jeśli jedna ze stron złożyła propozycję rozwiązania umowy, a druga strona nie udzieliła odpowiedzi, milczenia nie można poczytywać za zgodę.

Brak zgodnej woli stron

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest dwustronną czynnością prawną, wobec czego następuje za zgodą stron stosunku pracy, jednocześnie zastępując przepisy prawa pracy obowiązujące w tym zakresie. Jeśli jedna ze stron nie akceptuje zaproponowanych przez drugą stronę warunków - do porozumienia stron nie dochodzi. Wyrażenie zgody jest uzależnione tylko i wyłącznie od woli strony. Przy czym żadna ze stron nie może zmusić drugiej, aby zaakceptowała przedstawioną propozycję.

Przykład

Pracownik zaproponował rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z końcem listopada. Pracodawca wyraził zgodę na rozwiązanie umowy, ale z dniem 10 grudnia. W takiej sytuacji do porozumienia stron dojdzie dopiero z chwilą, gdy pracownik zaakceptuje datę wskazaną przez pracodawcę.

Tym samym brak zgody jednej ze stron nie jest podstawą, aby zarzucić jej ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków względem drugiej strony, a konsekwencją braku zgody jest kontynuacja stosunku pracy (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 27 marca 2000 r. I PKN 557/99, OSNP 2001/16/511 oraz wyrok Sądu Najwyższego z 29 kwietnia 2005 r. III PK 2/05, OSNP 2005/23/372).

Katarzyna Wrońska-Zblewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA