| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Porozumienie stron

Porozumienie stron

Zawarcie porozumienia jest jednym z najkorzystniejszych sposobów rozwiązania każdego problemu. Na mocy porozumienia stron można nie tylko zmienić warunki umowy, ale również rozwiązać stosunek pracy.

Porozumienie stron pozwala także zmienić warunki umowy o pracę bez potrzeby czekania na upływ okresu wypowiedzenia zmieniającego w przypadku, gdy zmiany umowy są akceptowane przez obie strony stosunku pracy. Zazwyczaj porozumienie stron jest stosowane w sytuacji, gdy zmiany warunków umowy są korzystniejsze dla pracownika niż dotychczasowe warunki umowy. Jednak może zdarzyć się i tak, że pracownik akceptuje propozycje zmiany warunków umowy, mimo że jest ona mniej korzystna niż dotychczasowe warunki. Za porozumieniem stron można także zmienić warunki umowy pracowników szczególnie chronionych przed wypowiedzeniem, np. pracowników spełniających warunki określone w art. 39 k.p., tj. tych, którym brakuje mniej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Ponadto w drodze porozumienia stron można zmienić takie warunki zatrudnienia, których nie wolno zmienić w drodze wypowiedzenia zmieniającego, np. rodzaj umowy - z umowy o pracę na czas nieokreślony na umowę o pracę na czas określony (por. wyrok Sądu Najwyższego z 5 sierpnia 1980 r. I PR 52/80, OSNC 1981/2-3/39, uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 1994 r. I PZP 52/93, OSNP 1994/11/169, wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 2000 r., I PKN 495/99, OSNP 2001/11/376) lub wprowadzić dodatkowe postanowienia do treści umowy, np. klauzulę o możliwości wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Porozumienie stron zmieniające warunki umowy o pracę powinno zostać zawarte w formie pisemnej. Wszelkie zmiany umowy o pracę wymagają formy pisemnej (art. 29 § 4 k.p.). Podobnie porozumienie stron dotyczącę rozwiązania umowy o pracę. W sytuacji gdyby porozumienie stron rozwiązujące umowę o pracę zostało zawarte w innej formie niż pisemna, np. ustna, lub gdyby zostało zawarte przez czynności faktyczne (pracownik zaprzestał przychodzenia do pracy, spakował swoje rzeczy, rozliczył się z firmowego mienia, a wszystko to przy aprobacie pracodawcy), nie spowoduje to nieważności tej czynności. W takim przypadku porozumienie stron powinno mieć swoje odzwierciedlenie w treści świadectwa pracy. Świadectwo pracy powinno zatem zawierać zapis, że „umowa została rozwiązana za porozumieniem stron (art. 30 § 1 pkt 1 k.p.)”.

Uzgadniając zmianę warunków umowy lub jej definitywne rozwiązanie, strony wskazują termin, od którego mają obowiązywać nowe warunki lub z upływem którego umowa ma zostać rozwiązana. W tym zakresie strony mają całkowitą dowolność, co oznacza, że mogą ustalić termin dogodny zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Tym samym nowe warunki mogą obowiązywać np. „od zaraz”, z upływem kilku tygodni lub nawet kilku miesięcy. Podobnie w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Należy przy tym pamiętać, że jeśli jedna ze stron złożyła propozycję rozwiązania umowy, a druga strona nie udzieliła odpowiedzi, milczenia nie można poczytywać za zgodę.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK