| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Na jakich warunkach mogą przejść na wcześniejszą emeryturę osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność

Na jakich warunkach mogą przejść na wcześniejszą emeryturę osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność

Osoby ubezpieczone z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracujące przy prowadzeniu tej działalności, urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., mogą przejść na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym po spełnieniu określonych w ustawie warunków.

Mężczyzna urodzony przed 1 stycznia 1949 r., który prowadzi działalność gospodarczą i jest jednocześnie uprawniony do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, może przejść na wcześniejszą emeryturę pracowniczą w wieku 60 lat, jeżeli udokumentuje co najmniej 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Dodatkowy warunek do spełnienia, to pozostawanie przed dniem zgłoszenia wniosku o emeryturę w ubezpieczeniu pracowniczym.

Jeśli przed przyznaniem prawa do renty był Pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a po przyznaniu renty prowadził Pan działalność gospodarczą i nie przystąpił do ubezpieczeń społecznych (z uwagi na prawo do renty ubezpieczenia te są dobrowolne) albo był zatrudniony w ramach stosunku pracy, to należy uznać, że spełniony jest warunek, aby ostatnim tytułem ubezpieczenia było ubezpieczenie pracownicze.

W takiej sytuacji z dniem ukończenia 60 lat uzyska Pan prawo do wcześniejszej emerytury, ponieważ ukończy Pan wymagany wiek oraz ma Pan 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, został Pan uznany za całkowicie niezdolnego do pracy oraz Pana ostatnim ubezpieczeniem była umowa o pracę.

WAŻNE!

Wniosek o wcześniejszą emeryturę pracowniczą należy złożyć przed ukończeniem 60 lat (kobieta) albo 65 lat (mężczyzna).

Jeżeli przed przyznaniem renty podlegał Pan ubezpieczeniu pracowniczemu, a w okresie pobierania renty podlegał Pan ubezpieczeniu z innego tytułu niż ubezpieczenie pracownicze, to nie uzyska Pan prawa do emerytury, ponieważ ostatnim tytułem ubezpieczenia nie jest ubezpieczenie pracownicze, lecz inny tytuł.

(?) Od 2002 r. prowadzę pralnię i opłacam składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Wcześniej, przez 16 lat pracowałam w przetwórstwie chemicznym, gdzie wykonywałam pracę zaliczaną do prac wykonywanych w szczególnych warunkach. Obecnie mam 56 lat. Nie przystąpiłam do ofe. Czy mogę przejść na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym?

Już dzisiaj spełnia Pani warunki do przyznania wcześniejszej emerytury ze względu na wykonywanie przez Panią pracy w szczególnych warunkach.

Kobieta urodzona po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., ma prawo do wcześniejszej emerytury, jeżeli nie później niż do 31 grudnia 2008 r. udowodni co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 15 lat pracy wyszczególnionej w wykazie A rozporządzenia z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Jednak praca w szczególnych warunkach musi być wykonywana w ramach umowy o pracę.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK