| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie składki ZUS powinien płacić przedsiębiorca za czas choroby

Jakie składki ZUS powinien płacić przedsiębiorca za czas choroby

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i opłacająca składki ZUS tylko za siebie (niezgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) może pomniejszyć w deklaracji składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe za czas choroby potwierdzonej zwolnieniem lekarskim?


RADA

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, zatem nie spełnia warunków do otrzymania zasiłku chorobowego. Tym samym nie ma prawa do pomniejszenia podstawy wymiaru składek społecznych za czas choroby. Prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, który nie ma prawa do zasiłku chorobowego, przy dłuższej niezdolności do pracy może zgłosić przerwę w działalności gospodarczej. Warunkiem jest jednak faktyczne zaprzestanie prowadzenia tej działalności.

UZASADNIENIE

W czasie niezdolności do pracy przedsiębiorca ma prawo do przerwy w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, jednak tylko pod warunkiem, że na czas zwolnienia z opłacania składek posiada zwolnienie lekarskie i uzyska z tego tytułu zasiłek chorobowy z ZUS.

WAŻNE!

Kryterium pozwalającym na obniżenie składki ZUS jest nie tyle choroba i samo zwolnienie lekarskie wydane na stosownym druku, ile przede wszystkim prawo do zasiłku chorobowego z ZUS.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Może ona zostać objęta ubezpieczeniem chorobowym wyłącznie na zasadzie dobrowolności. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek w tej sprawie został zgłoszony. Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy tego ubezpieczenia, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Jeżeli prowadzący działalność przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a składki na ubezpieczenia opłacał w terminie i w pełnej wysokości oraz ma wymagany okres podlegania temu ubezpieczeniu, w przypadku choroby będzie otrzymywał zasiłek chorobowy.

Zasiłek chorobowy przysługuje bowiem ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Nie nabędzie więc prawa do tego zasiłku osoba prowadząca działalność pozarolniczą, która nie przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego lub wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym zgłosiła już po powstaniu niezdolności do pracy. Należy też podkreślić, że osoba, która przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, prawo do zasiłku chorobowego nabędzie dopiero po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK