| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy odwołanie z zarządu spółki jest równoważne z rozwiązaniem stosunku pracy

Czy odwołanie z zarządu spółki jest równoważne z rozwiązaniem stosunku pracy

W umowie spółki z o.o. zostało ustalone, że wybór do zarządu jest połączony z zawarciem stosunku pracy na czas określony. Jakie konsekwencje w zakresie stosunku pracy będzie miało odwołanie członka zarządu? Czy automatycznie następuje rozwiązanie stosunku pracy?


RADA

Odwołanie z zarządu będzie powodowało jednoczesne rozwiązanie stosunku pracy powstałego w związku z wyborem. Nie jest konieczne dokonywanie w tej kwestii odrębnych czynności prawnych.

UZASADNIENIE

Zarówno w literaturze, jak i w orzecznictwie sądowym nie kwestionuje się możliwości zatrudniania członków zarządów spółek kapitałowych na podstawie wyboru. Na przykład Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z 4 sierpnia 1994 r. (III APr 8/94, OSA 1995/1/8) stwierdził, że przez objęcie przez powoda funkcji prezesa zarządu spółki został nawiązany stosunek pracy, którego podstawą był wybór dokonany przez walne zgromadzenie akcjonariuszy.

Nawiązanie stosunku pracy następuje na podstawie wyboru, jeżeli z wyboru wynika obowiązek wykonywania pracy w charakterze pracownika. Niezbędnym elementem do powstania stosunku pracy na skutek wyboru jest zatem wskazanie w umowie spółki, że z wyborem wiąże się obowiązek wykonywania pracy na rzecz spółki na zasadach pracowniczych. Skoro w umowie Państwa spółki znajduje się takie uregulowanie, stosunek pracy powstaje z chwilą wyboru. Nie zawiera się tutaj odrębnej umowy o pracę.

Stosunek pracy z wyboru jest szczególnego rodzaju stosunkiem pracy zawartym na czas określony, ściśle związanym z czasem sprawowania mandatu. Nie stosujemy do niego przepisów o wypowiedzeniu umowy o pracę, jak również o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia (zarówno zawinionym, jak i niezawinionym).

WAŻNE!

Stosunek pracy z wyboru rozwiązuje się z wygaśnięciem mandatu.

Jeżeli umowa spółki z o.o. nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. W przypadku powołania członka zarządu na okres dłuższy niż rok, jego mandat wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Jeżeli umowa spółki przewiduje, że członków zarządu powołuje się na okres wspólnej kadencji, mandat członka zarządu powołanego przed upływem danej kadencji zarządu wygasa równocześnie z wygaśnięciem mandatów pozostałych członków zarządu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Te zasady powodują, że stosunek pracy powstały na skutek wyboru najłatwiej jest zharmonizować - w zakresie długości jego trwania - z pełnieniem określonej funkcji w zarządzie spółki. Stosunek pracy jest bowiem w tym przypadku ściśle związany z zasiadaniem w zarządzie i nie jest konieczna odrębna czynność prawna, poza samym odwołaniem z zarządu, zmierzająca do zakończenia współpracy stron.

• art. 202 Kodeksu spółek handlowych,

• art. 73 Kodeksu pracy.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK