| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Pokrycie przez pracodawcę kosztów kursu pracowników

Pokrycie przez pracodawcę kosztów kursu pracowników

Zamierzam kilku moich nowych pracowników skierować na naukę w celu uzupełnienia kwalifikacji zawodowych. Chcę również pokryć tym pracownikom koszty takiej nauki. Które z nich będą zwolnione z oskładkowania? Czy wybór formy kształcenia (kurs albo kurs zawodowy) będzie miał wpływ na zwolnienie od składek ZUS?

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Zwolnione jednak od składek na ubezpieczenia społeczne są przychody określone w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 z późn.zm.). Zgodnie np. z treścią § 2 ust. 1 pkt 29 powołanego wyżej rozporządzenia podstawy wymiaru składek nie stanowi wartość świadczeń przyznanych, zgodnie z odrębnymi przepisami, przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyłączeniem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmujących naukę lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Renata Kowalczyk

Podstawa prawna:

§ 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 z późn.zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Lange

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »