| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie składki muszą płacić przedsiębiorcy, gdy zawierają umowy o pracę lub zlecenia

Jakie składki muszą płacić przedsiębiorcy, gdy zawierają umowy o pracę lub zlecenia

Przedsiębiorcy często nie poprzestają na prowadzeniu własnej firmy i zawierają dodatkowe umowy. Zasady opłacania od nich składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zależą przede wszystkim od rodzaju umowy i wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia.

Jeżeli z końcem października urlop bezpłatny się skończył, to od 1 listopada z działalności obowiązkowo podlega pan wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Powinien pan złożyć formularz ZUS ZWUA i wyrejestrować się z wszystkich ubezpieczeń, do których był pan zgłoszony z działalności, podając w pole data ustania obowiązku ubezpieczeń 01.11.2007 r., a następnie powinien pan złożyć formularz ZUS ZZA i z działalności od 1 listopada zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego.

Podstawa prawna

• Art. 9 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. nr. 11, poz. 74 z późn. zm.).

Czy umowa o dzieło jest oskładkowana

Jestem emerytem prowadzącym działalność gospodarczą. Opłacam za siebie tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W listopadzie będę wykonywał umowę o dzieło. Czy od umowy tej konieczne będzie opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne?

Nie

Umowa o dzieło nie jest samoistnym tytułem do objęcia danej osoby ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym, gdyż taki tytuł do ubezpieczeń nie został wymieniony w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz w art. 66 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wobec tego od wypłacanego panu wynagrodzenia z umowy o dzieło nie będą naliczane zarówno składki na ubezpieczenia społeczne, jaki i na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna

• Art. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

• Art. 66 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

Opracował MICHAŁ JAROSIK

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK