| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie składki muszą płacić przedsiębiorcy, gdy zawierają umowy o pracę lub zlecenia

Jakie składki muszą płacić przedsiębiorcy, gdy zawierają umowy o pracę lub zlecenia

Przedsiębiorcy często nie poprzestają na prowadzeniu własnej firmy i zawierają dodatkowe umowy. Zasady opłacania od nich składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zależą przede wszystkim od rodzaju umowy i wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia.

Obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego wspólnik spółki jawnej, który wykonuje jednocześnie na jej rzecz pracę na podstawie stosunku pracy, objęty będzie z obu tytułów.

Podstawa prawna

• Art. 9 ust. 1-1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr. 11, poz. 74 z późn. zm.).

• Art. 66 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

Czy urlop bezpłatny jest przerwą w ubezpieczeniu

Prowadzę działalność gospodarczą i opłacam za siebie tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż równocześnie jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę za 3 tys. zł. W październiku przez trzy dni od 29 do 31 korzystałem z urlopu bezpłatnego. Moje wynagrodzenie za październik i tak jest wyższe od minimalnego. Czy za ten okres powinienem opłacić składki na ubezpieczenia społeczne z działalności?

Tak

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która równocześnie wykonuje umowę o pracę i otrzymuje wynagrodzenie wyższe od minimalnego obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega wyłącznie z umowy o pracę. Z działalności ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dla niej dobrowolne, a obowiązkowa jest tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne. Sytuacja ta ulega jednak zmianie, gdy pracownikowi zostanie udzielony urlop bezpłatny. Okres urlopu bezpłatnego jest okresem przerwy w podleganiu ubezpieczeniom społecznym z umowy o pracę. W okresie urlopu bezpłatnego pracownik nie świadczy pracy, a pracodawca za ten okres nie wypłaca mu wynagrodzenia. W związku z tym, iż w okresie urlopu bezpłatnego pracownik nie podlega ubezpieczeniom, to w tym czasie jego jedynym tytułem do ubezpieczeń jest prowadzenie działalności gospodarczej.

Powinien pan zatem złożyć formularz ZUS ZWUA i z działalności wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego, wpisując w pole data ustania ubezpieczenia 29.10.2007 r., a następnie złożyć formularz ZUS ZUA i z działalności zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego, wpisując w pole data powstania obowiązku ubezpieczeń 29.10.2007 r.

W deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne powinien pan wykazać kwotę 153,54 zł [1586,60 zł : 31 (liczba dni października) x 3 (liczba dni podlegania ubezpieczeniom w październiku)] i od tej kwoty naliczyć i opłacić składki na ubezpieczenia społeczne. Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna zostać naliczona i opłacona od podstawy 2109,46 zł.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK