| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie składki muszą płacić przedsiębiorcy, gdy zawierają umowy o pracę lub zlecenia

Jakie składki muszą płacić przedsiębiorcy, gdy zawierają umowy o pracę lub zlecenia

Przedsiębiorcy często nie poprzestają na prowadzeniu własnej firmy i zawierają dodatkowe umowy. Zasady opłacania od nich składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zależą przede wszystkim od rodzaju umowy i wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia.

Obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego wspólnik spółki jawnej, który wykonuje jednocześnie na jej rzecz pracę na podstawie stosunku pracy, objęty będzie z obu tytułów.

Podstawa prawna

• Art. 9 ust. 1-1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr. 11, poz. 74 z późn. zm.).

• Art. 66 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

Czy urlop bezpłatny jest przerwą w ubezpieczeniu

Prowadzę działalność gospodarczą i opłacam za siebie tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż równocześnie jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę za 3 tys. zł. W październiku przez trzy dni od 29 do 31 korzystałem z urlopu bezpłatnego. Moje wynagrodzenie za październik i tak jest wyższe od minimalnego. Czy za ten okres powinienem opłacić składki na ubezpieczenia społeczne z działalności?

Tak

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która równocześnie wykonuje umowę o pracę i otrzymuje wynagrodzenie wyższe od minimalnego obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega wyłącznie z umowy o pracę. Z działalności ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dla niej dobrowolne, a obowiązkowa jest tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne. Sytuacja ta ulega jednak zmianie, gdy pracownikowi zostanie udzielony urlop bezpłatny. Okres urlopu bezpłatnego jest okresem przerwy w podleganiu ubezpieczeniom społecznym z umowy o pracę. W okresie urlopu bezpłatnego pracownik nie świadczy pracy, a pracodawca za ten okres nie wypłaca mu wynagrodzenia. W związku z tym, iż w okresie urlopu bezpłatnego pracownik nie podlega ubezpieczeniom, to w tym czasie jego jedynym tytułem do ubezpieczeń jest prowadzenie działalności gospodarczej.

Powinien pan zatem złożyć formularz ZUS ZWUA i z działalności wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego, wpisując w pole data ustania ubezpieczenia 29.10.2007 r., a następnie złożyć formularz ZUS ZUA i z działalności zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego, wpisując w pole data powstania obowiązku ubezpieczeń 29.10.2007 r.

W deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne powinien pan wykazać kwotę 153,54 zł [1586,60 zł : 31 (liczba dni października) x 3 (liczba dni podlegania ubezpieczeniom w październiku)] i od tej kwoty naliczyć i opłacić składki na ubezpieczenia społeczne. Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna zostać naliczona i opłacona od podstawy 2109,46 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK