| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy osoba prowadząca działalność i wykonująca pracę nakładczą może wybrać tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Czy osoba prowadząca działalność i wykonująca pracę nakładczą może wybrać tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Prowadzę działalność gospodarczą. Składki na ubezpieczenia społeczne opłacam od 60% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Od 1 listopada 2007 r. zamierzam podpisać umowę o świadczenie pracy nakładczej. Moje wynagrodzenie będzie wynosiło 550 zł miesięcznie. Czy w tej sytuacji będę mógł z działalności opłacać tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, a ubezpieczeniom społecznym podlegać z tytułu wykonywania pracy nakładczej?


RADA


Jeżeli będzie Pan wykonywał pracę nakładczą i jednocześnie prowadził działalność gospodarczą, to będzie Pan miał prawo wybrać umowę o pracę nakładczą jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Z działalności gospodarczej będzie Pan mógł opłacać tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Nie ma w tej sytuacji znaczenia, że wynagrodzenie przysługujące z tytułu pracy nakładczej jest niższe od minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę.


UZASADNIENIE


W tym przypadku jest to zbieg tytułów do ubezpieczeń, dlatego będzie Pan podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym tylko z jednego tytułu, tj. z tego, który powstał najwcześniej. Na swój wniosek może Pan jednak zmienić tytuł do ubezpieczeń lub dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń z drugiego tytułu.


Jeżeli więc podpisze Pan umowę o świadczenie pracy nakładczej, to będzie Pan mógł zwrócić się z wnioskiem o objęcie Pana z tytułu pracy nakładczej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Wówczas nakładca będzie naliczał za Pana składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz, jeżeli złoży Pan taki wniosek, na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Osoby wykonujące pracę nakładczą nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu. Od wynagrodzenia z tytułu wykonywania pracy nakładczej Pana pracodawca będzie też pobierał składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.


Natomiast z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej będzie Pan w takiej sytuacji miał obowiązek opłacania tylko składki zdrowotnej w wysokości 9% od 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.


- art. 6 ust. 1 pkt 2, art. 9 ust. 2, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 2, art. 16 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

- art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c i lit. d, art. 74 ust. 1, art. 82 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).


Elżbieta Łapczyńska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK