REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inna praca dla pracownika

Katarzyna Wrońska-Zblewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca może powierzyć wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres 3 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego. Powierzona praca musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika i nie może powodować obniżenia wynagrodzenia.


REKLAMA

Zasadą jest, że pracownik wykonuje pod kierownictwem pracodawcy jedynie pracę określoną w umowie, a skonkretyzowaną przez polecenia służbowe. Jednak w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy możliwe jest powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie.


Powierzenie innej pracy

REKLAMA


Zanim pracodawca podejmie decyzję o powierzeniu pracownikowi innej pracy, musi wiedzieć, na jaki okres chce przenieść pracownika. Jeżeli pracodawca chce go przenieść na stałe albo na okres przekraczający 3 miesiące w roku kalendarzowym, to powierzenie pracownikowi wykonywania innej pracy niż wskazana w umowie o pracę wymaga zmiany treści umowy. Tym samym, aby pracownikowi powierzyć inne czynności, pracodawca powinien zaproponować zmianę stanowiska pracy. Jeśli pracownik akceptuje zmianę, wówczas wystarczy podpisać porozumienie zmieniające warunki umowy o pracę. Jego podpisanie oznacza zgodę na wykonywanie nowych obowiązków. Natomiast jeżeli pracownik nie aprobuje propozycji, a pracodawca chce zmienić dotychczasowe warunki umowy (w tym powierzyć wykonywanie innej pracy), pracodawca powinien wręczyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające umowę o pracę (art. 42 § 1 k.p.). Jednak w niektórych przypadkach pracodawca nie może dokonać takiego wypowiedzenia bez zgody zakładowej organizacji związkowej, np. chronionemu członkowi związku.


W praktyce może się jednak zdarzyć, że ze względu na dobro zakładu pracy pracodawca nie może czekać aż upłynie okres wypowiedzenia zmieniającego, aby móc powierzyć pracownikowi inną pracę. Jeżeli zmiana warunków zatrudnienia ma mieć krótkotrwały charakter, pracodawca może w drodze polecenia służbowego powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy. Takie powierzenie nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego i może zostać dokonane drogą polecenia służbowego, nawet wydanego ustnie. Jednak, aby uniknąć wątpliwości i nieporozumień, polecenie wydane ustnie powinno zostać potwierdzone na piśmie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Warunki powierzenia


Pracodawca może powierzyć inną pracę niż określona w umowie, bez konieczności zmiany umowy w przypadku wystąpienia szczególnych potrzeb z jego strony. Przy czym oceny, co może zostać uznane za szczególną potrzebę, dokonuje sam pracodawca. W praktyce w większości będą to zdarzenia nagłe, których zasadniczo nie można wcześniej przewidzieć, a które w znacznym stopniu dezorganizują pracę w firmie.


Do takich sytuacji można zaliczyć m.in.:

- niespodziewaną chorobę pracownika lub kilku pracowników,

 niespodziewaną chorobę pracownika lub kilku pracowników,

- rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w trybie art. 52 k.p.,

- dodatkowy ważny kontrakt lub zlecenie, które wymagałoby zwiększonej obsady pracowniczej przy wykonaniu określonego rodzaju prac,

- potrzeba specjalistycznej wiedzy lub umiejętności, którymi dysponuje jedynie pracownik, któremu praca ma zostać powierzona, np. awaria,

- potrzeba skorzystania ze specjalistycznych uprawnień pracownika, któremu praca ma zostać powierzona.


Dodatkowo praca, która ma zostać powierzona pracownikowi, musi odpowiadać jego kwalifikacjom i nie może powodować obniżenia wynagrodzenia. Przy czym kwalifikacje rozumiane są w tym przypadku nie tylko jako przygotowanie zawodowe (wykształcenie formalne, zdobyte doświadczenie zawodowe i potrzebne umiejętności), ale także właściwości psychofizyczne pracownika (predyspozycje psychiczne i zdolności do wykonywania określonych czynności z punktu widzenia zdrowia psychicznego - wyrok Sądu Najwyższego z 4 października 2000 r. I PKN 61/00 OSNP- wkł. 2001/10/9).


Oprócz tego praca, która ma zostać powierzona, musi być pracą dozwoloną pracownikowi pod względem zdrowotnym. Tym samym, jeśli jest to praca innego rodzaju czy wykonywana w innych warunkach, pracownik powinien zostać przebadany przez lekarza medycyny pracy pod kątem tego, czy może ją wykonywać.


Ostatnim warunkiem jest możliwość jej powierzenia jedynie na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w danym roku kalendarzowym. Chodzi tu o pełne 3 miesiące pracy. Jeśli więc w okresie powierzenia pracownikowi udzielono np. urlopu wypoczynkowego, wówczas o cały czas trwania urlopu (a więc niewykonywania pracy powierzonej) może w praktyce wydłużyć się okres powierzenia pracy. Podobnie jest w przypadku choroby czy urlopu bezpłatnego.


Przykład

Pracodawca powierzył pracownicy działu administracyjnego wykonywanie pracy sekretarki od października do końca grudnia. W styczniu ponownie polecił tej samej pracownicy dalsze wykonywanie pracy sekretarki do końca marca. De facto pracownica wykonywała tę pracę przez 6 miesięcy, ale pracodawca nie naruszył prawa, bowiem powierzenie nastąpiło przez okres 3 miesięcy w każdym roku kalendarzowym.


Powierzenie na okres dłuższy niż 3 miesiące


Po upływie okresu powierzenia innej pracy pracownik powraca na swoje dotychczasowe stanowisko, chyba że powierzenie miało miejsce w okresie wypowiedzenia warunków pracy i płacy, a pracownik przyjął nowe proponowane warunki zatrudnienia.

REKLAMA


Jeżeli jednak powierzenie innej pracy trwa dłużej niż 3 miesiące faktycznego jej wykonywania, a stanowisko pracy nie uległo zmianie w treści umowy o pracę, wówczas pracownik ma prawo domagać się na drodze sądowej powrotu na swoje dotychczasowe stanowisko, określone w umowie o pracę. Ponadto, jeśli takie zachowanie pracodawcy spowoduje szkodę pracownika, wówczas będzie on mógł dochodzić jej naprawienia przed sądem pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 1997 r. I PKN 418/97, OSNP 1999/2/44). W takim przypadku, gdy po upływie 3 miesięcy pracodawca nadal powierza pracownikowi wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę przy jednoczesnym braku akceptacji ze strony pracownika, wówczas nienależycie wykonuje swoje obowiązki jako strona stosunku pracy. Przy czym brak akceptacji ze strony pracownika może przejawiać się np. w prośbach lub żądaniach przywrócenia do pracy na poprzednim stanowisku, kierowanych do pracodawcy zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej lub innym zachowaniu zmierzającym do okazania dezaprobaty.


Ustalając wysokość szkody pracownika, należy wziąć pod uwagę te składniki wynagrodzenia, które pracownik otrzymałby z uwagi na specyfikę wykonywanej pracy na stanowisku określonym w umowie o pracę, np. zwiększone dodatki, dodatkowe wynagrodzenie określone w przepisach wewnątrzzakładowych, nagrody. W szczególnych przypadkach mogłoby zostać uwzględnione nawet wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, uwzględniając stanowisko i doświadczenie zawodowe, a także specyfikę wykonywanej pracy na danym stanowisku.


Natomiast jeśli po upływie 3 miesięcy wykonywania innej pracy pracownik nie żąda powrotu na dotychczas zajmowane stanowisko pracy i nie sprzeciwia się dalszemu wykonywaniu innej pracy, można przyjąć, że akceptuje zmianę stanowiska pracy w sposób dorozumiany. Taka sytuacja powinna zostać jak najszybciej usankcjonowana aneksem do umowy o pracę, zmieniającym stanowisko pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA