| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy przedsiębiorca traci prawo do preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Kiedy przedsiębiorca traci prawo do preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Od 15 września 2005 r. korzystam z preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Kiedy utracę prawo do tej ulgowej podstawy? Niektórzy twierdzą, że 15 września 2007 r., a inni, że 1 października br. Jakie formalności muszę załatwić w związku z tym w ZUS?


Przedsiębiorcy korzystający z prawa do preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne podlegają zgłoszeniu do tych ubezpieczeń z innymi kodami tytułu ubezpieczenia niż pozostali przedsiębiorcy. W przypadku przedsiębiorców korzystających z dofinansowania do składek na ubezpieczenia społeczne ze środków PFRON jest to kod 05 61 XX, a w przypadku pozostałych przedsiębiorców uprawnionych do preferencyjnej podstawy wymiaru składek jest to kod 05 70 XX. W związku z tym z dniem utraty prawa do preferencyjnej podstawy wymiaru składek przedsiębiorca zobowiązany jest wyrejestrować się ze wszystkich ubezpieczeń za pomocą dokumentu ZUS ZWUA z dotychczasowym kodem tytułu ubezpieczenia (tj. 05 61 XX albo 05 70 XX). Następnie z tym samym dniem powinien zgłosić się z zastosowaniem dokumentu ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczenia właściwym dla przedsiębiorcy, który nie ma prawa do preferencyjnej podstawy wymiaru składek (tj. 05 10 XX albo 05 60 XX, jeżeli przedsiębiorca korzysta z ulgi przewidzianej dla osób niepełnosprawnych).


- art. 18a oraz art. 36 ust. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 793


Piotr Kostrzewa

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

 
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »