| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Emerytura pracownicza dla prowadzących działalność

Emerytura pracownicza dla prowadzących działalność

Także osoba prowadząca pozarolniczą działalność może otrzymać tzw. emeryturę pracowniczą. Musi jednak spełnić określone warunki co do wieku, stażu emerytalnego i okresu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

CZĘŚCIOWA NIEZDOLNOŚC DO PRACY

Pani Wiesława Z., pobierająca od kilkunastu lat rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, podjęła w grudniu 2006 r. zatrudnienie w wymiarze 1/3 etatu i pracuje do chwili obecnej. Przed przyznaniem renty pozostawała w ubezpieczeniu z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej. W związku z tym, że posiada 30-letni okres składkowy i nieskładkowy i ukończyła 55 lat, w maju 2007 r. pani Wiesława złożyła wniosek o emeryturę. Pani Wiesława spełnia warunek pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym, gdyż w czasie pobieranej renty podlegała jedynie ubezpieczeniu pracowniczemu. Nie ma znaczenia, z jakiego tytułu była objęta ubezpieczeniem przed przyznaniem renty.


W przypadku gdy osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy wykonywała w czasie pobierania tej renty pozarolniczą działalność i dobrowolnie przystąpiła do ubezpieczeń społecznych, uznaje się, że ostatnim tytułem ubezpieczenia rencisty jest ubezpieczenie z tytułu prowadzenia tej działalności.

PRZYKŁAD

BRAK PRAWA

Pani Stanisława L. w lipcu 2007 r. ukończyła 55 lat i złożyła wniosek o emeryturę. Od 5 lat ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Wcześniej była zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Przed dwoma laty zaczęła prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą i przystąpiła do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych (mimo że z uwagi na ustalone prawo do renty nie miała takiego obowiązku).


ZUS nie przyzna prawa do emerytury wcześniejszej, gdyż ubezpieczona, mimo że udowodniła wymagany 30-letni staż ubezpieczeniowy, ma wymagane 55 lat i nie przystąpiła do OFE, nie spełniła warunku pozostawania ostatnio w ubezpieczeniu pracowniczym, ponieważ z tytułu wykonywania prowadzonej działalności podlegała dobrowolnie ubezpieczeniom społecznym, a zatem ostatnim tytułem ubezpieczenia nie było ubezpieczenie pracownicze.


Jak wcześniej wskazano, od osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. wymaga się spełnienia nie później niż do 31 grudnia 2007 r. warunku stażu i wieku, a w niektórych przypadkach istnienia całkowitej niezdolności ci do pracy. Natomiast wymagany do wcześniejszej emerytury pracowniczej warunek pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym i to przez okres co najmniej sześć miesięcy w okresie 24 miesięcy ubezpieczenia może być spełniony również po 31 grudnia 2007 r. W przypadku osób uprawnionych do renty z tytułu niezdolności do pracy za wystarczające uważa się pozostawanie w ubezpieczeniu pracowniczym, bez wymaganego sześciomiesięcznego okresu tego ubezpieczenia. Wniosek o emeryturę można złożyć również po 31 grudnia 2007 r.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK