| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Emerytura pracownicza dla prowadzących działalność

Emerytura pracownicza dla prowadzących działalność

Także osoba prowadząca pozarolniczą działalność może otrzymać tzw. emeryturę pracowniczą. Musi jednak spełnić określone warunki co do wieku, stażu emerytalnego i okresu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.


Można zastanawiać się, czy osoba prowadząca działalność może spełnić warunek pozostawania ostatnio w ubezpieczeniu pracowniczym. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.


Ten warunek spełni osoba, która, prowadząc działalność pozarolniczą, podlega jednocześnie ubezpieczeniu pracowniczemu. Występuje wówczas zbieg tytułów ubezpieczenia. Jednakże z tytułu zatrudnienia w ramach umowy o pracę obowiązek ubezpieczenia występuje zawsze. W takiej sytuacji warunek pozostawania ostatnio pracownikiem zostanie spełniony, jeśli pozostawał w stosunku pracy w dniu poprzedzającym zgłoszenie wniosku o emeryturę.

PRZYKŁAD

DODATKOWE ZATRUDNIENIE

Pani Krystyna L. od 15 lat jest współwłaścicielem spółki oferującej usługi z zakresu tłumaczenia tekstów. W kwietniu 2007 r. ukończyła 55 lat. Przed rozpoczęciem działalności pracowała i łącznie posiada blisko 32 lata okresów składkowych i nieskładkowych. Od roku pani Krystyna dodatkowo prowadzi zajęcia w prywatnej szkole, gdzie ubezpieczona jest z tytułu umowy o pracę. Mimo że zatrudniona jest zaledwie na 1/4 etatu, to uzyskuje znaczne zarobki. W związku z dodatkowym zatrudnieniem nie ma obowiązku opłacania składek z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie przystąpiła dobrowolnie do ubezpieczenia społecznego z tytułu prowadzonej działalności. Pani Krystyna spełnia warunek pozostawania ostatnio w ubezpieczeniu pracowniczym, ponieważ jest zatrudniona w ramach umowy o pracę od roku.

Osoba, która pracując w ramach stosunku pracy prowadziła równocześnie działalność pozarolniczą, nie spełni warunku pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym, jeżeli wniosek o emeryturę wcześniejszą pracowniczą złoży po rozwiązaniu stosunku pracy.


Osoba prowadząca działalność pozarolniczą, która jest jednocześnie uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy, może przejść na emeryturę pracowniczą, jeśli spełni określone w przepisach warunki wieku i stażu oraz jeżeli przed przyznaniem prawa do renty ostatnim ubezpieczeniem było ubezpieczenie pracownicze, a w okresie gdy pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy i prowadzi działalność, nie podlegał ubezpieczeniom społecznym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie z innego tytułu niż ubezpieczenie pracownicze.

PRZYKŁAD

CAŁKOWITA NIEZDOLNOŚĆ DO PRACY

Pan Krzysztof R. w styczniu 2007 r. skończył 60 lat. Od 2004 roku pobiera rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Przed przyznaniem renty podlegał ubezpieczeniu pracowniczemu i udowodnił 26-letni staż pracy. Przed dwoma laty pan Krzysztof wszedł w spółkę partnerską,nie przystąpił do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych. W marcu 2007 r. pan Krzysztof złożył wniosek o wcześniejszą emeryturę. Spełnia on warunki do przyznania emerytury, ponieważ osiągnął wymagany wiek 60 lat, udowodnił wymagane przy całkowitej niezdolności do pracy - 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz ostatnim tytułem ubezpieczenia, jakiemu podlegał, było ubezpieczenie pracownicze (przed przyznaniem renty był pracownikiem, a w czasie pobierania renty nie podlegał ubezpieczeniu pracowniczemu).

PRZYKŁAD

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK