| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Nowe zasady korzystania z pracy tymczasowej

Nowe zasady korzystania z pracy tymczasowej

Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy, obowiązująca od 1 lipca tego roku, wprowadziła również istotne zmiany w ustawie z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Dotyczą one kwestii związanych z zasadami podziału obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy pomiędzy agencje a pracodawców-użytkowników.


Obecnie za większość tego rodzaju obowiązków odpowiedzialni będą wyłącznie ci ostatni. Oznacza to więc dla większości agencji pracy tymczasowej konieczność modyfikacji umów zawieranych z klientami. Pojawiają się też głosy, iż nowe przepisy wpłyną niekorzystnie na atrakcyjność usług agencji pracy tymczasowej.

 


Wstępne uzgodnienia


Zanim agencja pracy tymczasowej zatrudni pracownika tymczasowego, powinna ustalić z pracodawcą-użytkownikiem zasady jego pracy. Ustalenia te, po pierwsze, mogą dotyczyć warunków samej pracy pracownika tymczasowego, a po drugie, podziału obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy pomiędzy pracodawcę-użytkownika a agencję pracy tymczasowej.


Jeżeli chodzi o ustalenia pierwszego rodzaju, to w tym zakresie przepisy nie uległy zmianie. Ciągle więc zanim agencja podpisze umowę o pracę z pracownikiem tymczasowym, powinna na piśmie uzgodnić z pracodawcą-użytkownikiem przynajmniej:

- rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu (np. uzgodnić nazwę stanowiska pracy czy też dodatkowo opcjonalnie szczegółowy zakres czynności na danym stanowisku). Warto w tym miejscu wskazać, iż pracodawca-użytkownik nie może stosować do pracownika tymczasowego przepisu art. 42 § 4 Kodeksu pracy zezwalającego na powierzenie pracownikowi innej pracy na okres do trzech miesięcy w roku kalendarzowym ani też powierzać mu wykonywania pracy na rzecz i pod kierownictwem innego podmiotu;

- wymagania kwalifikacyjne konieczne do wykonywania pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu (np. wskazać specyficzne uprawnienia, umiejętności lub cechy indywidualne, które powinien posiadać pracownik tymczasowy);

- przewidywany okres wykonywania pracy tymczasowej (np. wskazać ramy czasowe pracy tymczasowej lub określić, że umowa będzie zawarta na czas wykonania określonej pracy);

- wymiar czasu pracy pracownika tymczasowego (np. praca na pełny etat, praca weekendowa itp.);

- miejsce wykonywania pracy tymczasowej (np. wskazanie adresu, miasta czy też województwa, na terenie którego pracownik będzie wykonywał pracę).


Przebieg pracy i wynagrodzenie


Pracodawca-użytkownik powinien poinformować agencję pracy tymczasowej na piśmie o wynagrodzeniu za pracę, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu, określonym w przepisach o wynagrodzeniu obowiązującym u pracodawcy-użytkownika. Powinien także uzgodnić z agencją zakres informacji dotyczących przebiegu pracy tymczasowej, które mają wpływ na wysokość wynagrodzenia za pracę pracownika tymczasowego, oraz sposób i termin przekazywania tych informacji w celu prawidłowego obliczania wynagrodzenia za pracę tego pracownika.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK