| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jaka jest podstawa wymiaru świadczeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek

Jaka jest podstawa wymiaru świadczeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek

Od listopada 2006 r. prowadzę działalność gospodarczą i opłacam składki do ZUS od 30% minimalnego wynagrodzenia, bez ubezpieczenia chorobowego. Mam termin porodu w październiku 2007 r. Jaka będzie podstawa do obliczenia zasiłku macierzyńskiego, jeżeli zgłoszę się do ubezpieczenia chorobowego i do wszystkich ubezpieczeń oraz będę opłacała składki od 60% podstawy wymiaru?


RADA

 


Podstawą do obliczenia dla Pani zasiłku macierzyńskiego będzie kwota wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia chorobowego.


UZASADNIENIE


Do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń przysługujących z ubezpieczeń społecznych osobom prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującym przyjmujemy zadeklarowaną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne, w tym na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do świadczenia. Jeżeli prawo do świadczenia powstało przed upływem tego okresu, to wówczas do podstawy wymiaru zasiłku przyjmujemy podstawę wymiaru składki z faktycznego okresu ubezpieczenia, za pełne miesiące kalendarzowe. W przypadku powstania niezdolności do pracy w pierwszym miesiącu kalendarzowym ubezpieczenia chorobowego podstawę wymiaru zasiłku będzie stanowiła najniższa podstawa wymiaru składek za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku. W każdym przypadku podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe należy pomniejszyć o kwotę odpowiadającą do 30 czerwca 2007 r. 18,71%, a po tej dacie o kwotę 15,71% podstawy wymiaru tej składki.


Jeżeli zgłosi się Pani do ubezpieczeń społecznych, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, i będzie Pani opłacała składki od 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w kwartale poprzedzającym miesiąc zgłoszenia do ubezpieczeń, to podstawa tej składki z okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, po pomniejszeniu o kwotę odpowiednio 18,71% lub od 1 lipca 2007 r. 15,71%, będzie stanowiła podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego.


PRZYKŁAD

Ubezpieczona, podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu od 1 lipca br. z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, 30 sierpnia br. urodziła dziecko i nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego (na dzień porodu pozostawała w ubezpieczeniu chorobowym). Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego przyjmiemy podstawę wymiaru składki za lipiec 2007 r.:

1625,48 zł × 15,71% = 255,36 zł,

1625,48 zł - 255,36 zł = 1370,12 zł (jest to podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego).


- art. 48, art. 52 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).


Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Smart MBC

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »