| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Zatrudniamy nowego pracownika

Zatrudniamy nowego pracownika

Zanim pracodawca podejmie decyzję o zatrudnieniu danej osoby w swojej firmie, chce sprawdzić jej przydatność do pracy. Służy temu umowa na okres próbny.


Jak pozyskać informacje o kandydacie na pracownika, jakie dokumenty zebrać oraz jak go sprawdzić i jak prawidłowo przeprowadzić okres próbny - dowiecie się Państwo z niniejszego materiału.

 


Pierwszym etapem przy zatrudnianiu nowych pracowników jest uzyskanie podstawowych informacji dotyczących danych osobowych kandydata na pracownika oraz informacji o jego wykształceniu i doświadczeniu zawodowym.


Pracodawca na podstawie art. 221 k.p. ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania niezbędnych danych osobowych. Dane te zostały uwzględnione we wzorze kwestionariusza osobowego dla kandydata na pracownika, który stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm. - zwanego dalej rozporządzeniem; wzór kwestionariusza osobowego znajdą Państwo na stronie www.serwispp.infor.pl).


Wypełnienia takiego druku z podaniem dodatkowych informacji (inne dane osobowe, informacje o dzieciach oraz nr PESEL) pracodawca może domagać się na podstawie art. 221 § 2 k.p.


Rodzaj danych, jakie pracodawca zamieści w kwestionariuszu, zależy m.in. od charakteru pracy, jaką będzie wykonywać przyszły pracownik. Pozyskanie niektórych informacji przez pracodawcę jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień pracowniczych.


Pracodawca, poza wypełnieniem kwestionariusza osobowego, może również żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie złożenia następujących dokumentów, o których mowa w § 1 rozporządzenia:

- świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy lub innych dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia,

 świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy lub innych dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia,

- dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy,

- świadectwa ukończenia gimnazjum - w przypadku osoby ubiegającej się o zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego,

- orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku,

- innych dokumentów, jeżeli obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów.


Kandydat na pracownika poza udzieleniem niezbędnych informacji przyszłemu pracodawcy ma obowiązek udokumentować swoje wykształcenie oraz dorobek zawodowy (art. 221 § 3 k.p.). Pracodawca przechowuje w aktach osobowych pracownika odpisy lub kopie składanych dokumentów. Jeśli zaś chodzi o oryginalne dokumenty, to mogą być one wymagane tylko do wglądu lub sporządzenia ich odpisów albo kopii.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK