REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypożyczenie pracownika

Alicja Fal
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem właścicielem niedużej firmy usługowej. Mój znajomy prowadzi działalność w podobnym zakresie. Ponieważ ostatnio mam mniej zleceń, chciałbym koledze wypożyczyć swojego pracownika na jakiś czas. Czy jest to możliwe? Jeśli tak, to jak dokonać tego pod względem formalnym?


Tak. Pracodawca może na jakiś czas wypożyczyć swojego pracownika innej firmie, nie rozwiązując z nim umowy o pracę.

 

REKLAMA


Możliwość taką przewiduje art. 1741 § 1 k.p., stanowiąc, że za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Pracodawca może zdecydować się na taki krok zwłaszcza w przypadku przejściowych trudności, czy niekorzystnych warunków ekonomicznych, w jakich znalazła się jego firma.

REKLAMA


Jeśli chodzi o formalności, jakich powinien dopełnić pracodawca, wypożyczając swojego pracownika innemu podmiotowi, to konieczne jest przede wszystkim zawarcie porozumienia z nowym pracodawcą oraz uzyskanie zgody pracownika na takie przejście.


Przepisy nie przewidują, w jakiej formie powinno zostać zawarte porozumienie między pracodawcami, a więc zależy to od woli stron. Jednak dla celów dowodowych warto, aby umowa taka sporządzona została w formie pisemnej.


Porozumienie powinno określać pracodawcę macierzystego oraz nowego, okres, na jaki nastąpi wypożyczenie pracownika, oraz rodzaj prac należących do zakresu obowiązków w nowej firmie. Ponadto dobrze byłoby, aby precyzowało wysokość wynagrodzenia, jakie otrzyma podwładny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Ponieważ przepisy nie określają warunków zatrudnienia pracownika w nowym miejscu, przyjmuje się, że mogą one kształtować się korzystniej, ale też i ulec pogorszeniu. Zatrudnienie pracownika u innego pracodawcy może nastąpić na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony bądź na czas wykonania określonej pracy, na okres ustalony w porozumieniu między pracodawcami. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w takim przypadku zawrzeć umowę zlecenia czy o dzieło.


Aby jednak wypożyczenie pracownika doszło do skutku, niezbędna jest jego zgoda wyrażona na piśmie. Wówczas to dopiero dotychczasowy pracodawca udziela podwładnemu urlopu bezpłatnego w celu podjęcia zatrudnienia w innym zakładzie. Warto dodać, że urlop bezpłatny udzielony w tym trybie może ulec skróceniu bądź przedłużeniu. Wymaga to jednak uprzedniego porozumienia pracodawców w tej sprawie, jak również pisemnej zgody pracownika.


W trakcie urlopu bezpłatnego stosunek pracy z macierzystym pracodawcą trwa nadal i jedynie ulega zawieszeniu. Potwierdził to Sąd Najwyższy w swoim wyroku z 14 lutego 2002 r. (V CKN 748/00). Ponadto okres urlopu bezpłatnego udzielonego w celu wykonywania pacy w innej firmie wlicza się do stażu, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy. Pracownik nabywa też wszystkie uprawnienia, w tym urlopowe.


Po zakończeniu pracy u innego pracodawcy podwładny powraca do dotychczasowej firmy, a stosunek pracy ulega odwieszeniu. Pracownik kontynuuje pracę na tym samym stanowisku i na takich samych warunkach, jak miało to miejsce przed urlopem bezpłatnym.


Wypożyczenie podwładnego jest z pewnością rozwiązaniem korzystnym, zwłaszcza kiedy firma znajduje się w trudnej sytuacji i szuka oszczędności. Takie rozwiązanie pozwala na jakiś czas obniżyć koszty, a pracownikowi kontynuować zatrudnienie.


Odpowiedziała Alicja Fal

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA