| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Wypożyczenie pracownika

Wypożyczenie pracownika

Jestem właścicielem niedużej firmy usługowej. Mój znajomy prowadzi działalność w podobnym zakresie. Ponieważ ostatnio mam mniej zleceń, chciałbym koledze wypożyczyć swojego pracownika na jakiś czas. Czy jest to możliwe? Jeśli tak, to jak dokonać tego pod względem formalnym?


Tak. Pracodawca może na jakiś czas wypożyczyć swojego pracownika innej firmie, nie rozwiązując z nim umowy o pracę.

 


Możliwość taką przewiduje art. 1741 § 1 k.p., stanowiąc, że za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Pracodawca może zdecydować się na taki krok zwłaszcza w przypadku przejściowych trudności, czy niekorzystnych warunków ekonomicznych, w jakich znalazła się jego firma.


Jeśli chodzi o formalności, jakich powinien dopełnić pracodawca, wypożyczając swojego pracownika innemu podmiotowi, to konieczne jest przede wszystkim zawarcie porozumienia z nowym pracodawcą oraz uzyskanie zgody pracownika na takie przejście.


Przepisy nie przewidują, w jakiej formie powinno zostać zawarte porozumienie między pracodawcami, a więc zależy to od woli stron. Jednak dla celów dowodowych warto, aby umowa taka sporządzona została w formie pisemnej.


Porozumienie powinno określać pracodawcę macierzystego oraz nowego, okres, na jaki nastąpi wypożyczenie pracownika, oraz rodzaj prac należących do zakresu obowiązków w nowej firmie. Ponadto dobrze byłoby, aby precyzowało wysokość wynagrodzenia, jakie otrzyma podwładny.


Ponieważ przepisy nie określają warunków zatrudnienia pracownika w nowym miejscu, przyjmuje się, że mogą one kształtować się korzystniej, ale też i ulec pogorszeniu. Zatrudnienie pracownika u innego pracodawcy może nastąpić na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony bądź na czas wykonania określonej pracy, na okres ustalony w porozumieniu między pracodawcami. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w takim przypadku zawrzeć umowę zlecenia czy o dzieło.


Aby jednak wypożyczenie pracownika doszło do skutku, niezbędna jest jego zgoda wyrażona na piśmie. Wówczas to dopiero dotychczasowy pracodawca udziela podwładnemu urlopu bezpłatnego w celu podjęcia zatrudnienia w innym zakładzie. Warto dodać, że urlop bezpłatny udzielony w tym trybie może ulec skróceniu bądź przedłużeniu. Wymaga to jednak uprzedniego porozumienia pracodawców w tej sprawie, jak również pisemnej zgody pracownika.


W trakcie urlopu bezpłatnego stosunek pracy z macierzystym pracodawcą trwa nadal i jedynie ulega zawieszeniu. Potwierdził to Sąd Najwyższy w swoim wyroku z 14 lutego 2002 r. (V CKN 748/00). Ponadto okres urlopu bezpłatnego udzielonego w celu wykonywania pacy w innej firmie wlicza się do stażu, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy. Pracownik nabywa też wszystkie uprawnienia, w tym urlopowe.


Po zakończeniu pracy u innego pracodawcy podwładny powraca do dotychczasowej firmy, a stosunek pracy ulega odwieszeniu. Pracownik kontynuuje pracę na tym samym stanowisku i na takich samych warunkach, jak miało to miejsce przed urlopem bezpłatnym.


Wypożyczenie podwładnego jest z pewnością rozwiązaniem korzystnym, zwłaszcza kiedy firma znajduje się w trudnej sytuacji i szuka oszczędności. Takie rozwiązanie pozwala na jakiś czas obniżyć koszty, a pracownikowi kontynuować zatrudnienie.


Odpowiedziała Alicja Fal

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »