| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Informowanie pracownika o warunkach zatrudnienia

Informowanie pracownika o warunkach zatrudnienia

Bardzo proszę o wskazówki, jak prawidłowo poinformować pracowników o warunkach zatrudnienia bądź ich zmianie?


Pracodawca został również zobowiązany do informowania pracownika na piśmie o zmianie jego warunków zatrudnienia, a więc o obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę, wymiarze przysługującego urlopu wypoczynkowego oraz obowiązującej długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę, a także o objęciu pracownika układem zbiorowym pracy oraz o zmianie układu zbiorowego pracy, którym pracownik jest objęty. Pracodawca powinien to uczynić niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu - nie później niż do dnia rozwiązania umowy (art. 29 § 32 k.p.). Również w tym przypadku ustawodawca uznał, że wystarczy wskazać odpowiednie przepisy prawa pracy bez zamieszczania ich treści w przekazywanej informacji, aby uczynić zadość temu wymogowi.


Odpowiedziała Alicja Fal

 
reklama

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Prymakowska

Ekoconsultant sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »