| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak zatrudniać pracownika młodocianego po ukończeniu nauki zawodu

Jak zatrudniać pracownika młodocianego po ukończeniu nauki zawodu

Zatrudniamy na czas nieokreślony pracownika młodocianego w celu przygotowania zawodowego. Naukę w szkole zakończył w czerwcu br. Do 31 sierpnia br. przebywa na urlopie wypoczynkowym. Na jakiej zasadzie powinniśmy go zatrudniać od 1 września br.?


RADA

 

 


W związku z tym, że z pracownikiem młodocianym mieli Państwo zawartą umowę o pracę na czas nieokreślony, od 1 września br. pracownik ten będzie nadal zatrudniony na podstawie tej umowy. Będzie on świadczył pracę już w wyuczonym zawodzie, a zatem powinni Państwo przekształcić ten stosunek pracy stosownie do nowo zaistniałych warunków.


UZASADNIENIE


Do zawierania z pracownikami młodocianymi umów o pracę w celu przygotowania zawodowego mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony. Oznacza to, że podpisując z takim pracownikiem umowę o pracę należy ją zawrzeć na czas nieokreślony, a nie np. na okres próbny czy czas określony.


Jedyny wyjątek od tej zasady został zawarty w przepisach szczegółowych, regulujących zatrudnianie pracowników młodocianych. Zgodnie z nimi, pracodawca zatrudniający w celu nauki zawodu większą liczbę młodocianych, niż wynika to z jego potrzeb, może zawrzeć z młodocianymi umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego na czas określony. Nie ma natomiast takiej możliwości w przypadku, gdy przygotowanie zawodowe ma polegać na przyuczeniu do wykonywania określonej pracy (przygotowanie zawodowe może się bowiem odbywać w formie nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy). Zawierając zatem z pracownikiem młodocianym umowę o pracę na czas nieokreślony w celu przygotowania zawodowego, pracodawca zakłada, że po zakończeniu nauki zawodu pracownik ten nadal będzie u niego zatrudniony, ale już jako wykwalifikowany robotnik lub czeladnik.


WAŻNE!

Zakończenie przez pracownika młodocianego nauki zawodu nie oznacza automatycznego rozwiązania lub wygaśnięcia z nim umowy o pracę.


Umowa ta w dalszym ciągu obowiązuje, a stosunek pracy nawiązany w związku z jej zawarciem trwa. Umowa zawarta na czas nieokreślony w celu przygotowania zawodowego w zasadzie nie różni od każdej innej umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Pewna odmienność wynika jedynie z warunków, jakie muszą zaistnieć, aby w trakcie trwania przygotowania zawodowego można było ją wypowiedzieć. Otóż rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej z młodocianym w celu przygotowania zawodowego jest dopuszczalne wyłącznie w razie:

l niewypełnienia przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, mimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,

l ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »