| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak zatrudniać pracownika młodocianego po ukończeniu nauki zawodu

Jak zatrudniać pracownika młodocianego po ukończeniu nauki zawodu

Zatrudniamy na czas nieokreślony pracownika młodocianego w celu przygotowania zawodowego. Naukę w szkole zakończył w czerwcu br. Do 31 sierpnia br. przebywa na urlopie wypoczynkowym. Na jakiej zasadzie powinniśmy go zatrudniać od 1 września br.?

l reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego,

l stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.


Poza tymi ograniczeniami do rozwiązywania tego typu umów mają zastosowanie wszystkie inne przepisy regulujące rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Zatem po zakończeniu przez młodocianego nauki zawodu będzie on nadal zatrudniony na podstawie tej samej umowy na czas nieokreślony, a jedynie ulegną zmianie warunki jego zatrudnienia, w szczególności dotyczące stanowiska pracy i wynagrodzenia za pracę. Nie będą również obowiązywały wymienione wyżej ograniczenia dotyczące wypowiedzenia pracownikowi takiej umowy. Do tych nowo zaistniałych warunków pracodawca w porozumieniu z pracownikiem musi dostosować wiążącą ich umowę. Może to uczynić w formie np. porozumienia (aneksu) zmieniającego treść umowy o pracę.


Pracownik powinien stawić się do pracy 1 września po zakończeniu urlopu i wykazać gotowość jej świadczenia, a Państwo powinni dopuścić go do pracy. Nie ma konieczności ponownego zatrudniania tego pracownika, gdyż w dalszym ciągu pozostaje on w zatrudnieniu w Państwa firmie.


l art. 194-196 Kodeksu pracy,

l § 9 rozporządzenia z 28 maja 1996 r., w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (DzU nr 60, poz. 278 ze zm.).


Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Filipowicz

Ekspert ZZL. Business Partner ForFuture oraz HRtec. Współzałożyciel i członek Zarządu HR Development Klastrer. Wykładowca na kilku uczelniach (w tym: Akademia Leona Koźmińskiego, SGH). Współzałożyciel i członek Zarządu HR Development Cluster. Prezes Polskiego Stowarzyszenia HR Business Partner oraz członek CIPD (Chartered Institute of Personnel Development). Posiada ponad 25-letnie doświadczenie w branży szkoleniowo- konsultingowej. Twórca autorskiego Modelu Kompetencji Zawodowych oraz narzędzi Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Autor książek: „Zarządzanie Kompetencjami Zawodowymi” (PWE 2004), „Rozwój organizacji poprzez rozwój efektywności pracowników” (WK 2008), oraz „Zarządzanie Kompetencjami Zawodowymi – perspektywa firmowa i osobista” (WK 2014) jak również licznych publikacji z zakresu ZZL, zarządzania kompetencjami, Human Performance Improvement i strategii organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK