| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Składki od przedsiębiorcy na rencie

Składki od przedsiębiorcy na rencie

Mam 57 lat i pobieram świadczenie rentowe. Jednocześnie prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą. Słyszałam, że od 1 lipca 2007 r. zobowiązana jestem obowiązkowo opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, które do tej pory były dobrowolne. Czy to jest prawda? - pyta Czytelniczka z Kutna.

Faktycznie, w pierwotnej wersji ustawodawca zakładał, że osoby pobierające świadczenie rentowe (niemające wieku emerytalnego, tj. kobieta - 60 lat, mężczyzna - 65 lat) i jednocześnie prowadzące działalność gospodarczą będą zobowiązane do czasu osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego od 1 lipca 2007 r. opłacać obowiązkowo składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jednak na mocy ustawy z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 115, poz. 791) termin ten został przesunięty na dzień 1 stycznia 2008 r., co wynika z art. 8 ww. ustawy. Artykuł ten zmienił brzmienie art. 4 pkt 3 ustawy z 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 169, poz. 1412 ze zm.). Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, nie od 1 lipca 2007 r., ale od 1 stycznia 2008 r. - do czasu ustalenia prawa do emerytury, będą objęte obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Z uwagi na zmianę terminu do 31 grudnia 2007 r. włącznie nie należy stosować następujących kodów tytułów ubezpieczeń: 0512, 0562, 0563 i 0572.

Do 31 grudnia 2007 r. włącznie należy stosować następujące opisy do kodów tytułów ubezpieczeń:

l 0510 - osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 60% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,

l 0560 - osoba niepełnosprawna podejmująca po raz pierwszy prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, wnioskująca o dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, na podstawie art. 25 ust. 3b ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 60% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,

l 0561 - osoba niepełnosprawna podejmująca po raz pierwszy prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, wnioskująca o dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, na podstawie art. 25 ust. 3b ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia,

l 0570 - osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Od 1 stycznia 2008 r. nastąpią zmiany w zasadach rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych.

Odpowiedziała Barbara Zabieglińska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »