| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy z działalności gospodarczej należy opłacać składki w okresie urlopu wychowawczego

Czy z działalności gospodarczej należy opłacać składki w okresie urlopu wychowawczego

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Z tytułu działalności odprowadzam tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Czy będąc na urlopie wychowawczym będę musiała również płacić składki na ubezpieczenia społeczne i na Fundusz Pracy?


RADA

 


W trakcie urlopu wychowawczego będzie Pani miała obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Pracy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.


UZASADNIENIE


Pracownicy, którzy przebywają na urlopie wychowawczym, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu z tego tytułu tylko wówczas, gdy nie mają innego tytułu do ubezpieczeń lub nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty. W takim przypadku składki nalicza płatnik składek, ale są one finansowane z budżetu państwa. Jeżeli jako pracownik będzie Pani przebywała na urlopie wychowawczym z tytułu umowy o pracę, ale jednocześnie będzie Pani prowadziła pozarolniczą działalność, to w tym okresie tytułem do ubezpieczeń będzie wyłącznie działalność. Pracodawca nie będzie naliczał składek za Panią w tym okresie .


WAŻNE!

Prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę, która przebywa na urlopie wychowawczym, powoduje ustanie ubezpieczenia w związku z urlopem.


Płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne osób przebywających na urlopie wychowawczym jest pracodawca, który tego urlopu udzielił. Powinna Pani z chwilą rozpoczęcia urlopu powiadomić go o tym, że ma Pani inny tytuł do ubezpieczeń. Pracodawca wykaże w dokumentach rozliczeniowych składanych do ZUS przerwę w opłacaniu składek i jej powód.


Raporty ZUS RSA składane za Panią w okresie urlopu wychowawczego będą zawierały kod pracowniczy 01 10 00 i przerwę w opłacaniu składek z tytułu umowy o pracę spowodowaną udzieleniem urlopu wychowawczego (kod 121) oraz kod 12 11 i kod świadczenia przerwy 350.


W pierwszym miesiącu opłacania składek w pełnej wysokości z tytułu działalności powinna Pani złożyć do ZUS deklarację rozliczeniową ZUS DRA z uwzględnionymi składkami na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy. Jeżeli prowadzi Pani jednoosobową działalność, to nie musi Pani składać deklaracji ZUS DRA, wystarczy opłacać składki. Natomiast jeżeli zatrudnia Pani pracowników, to w kolejnych miesiącach należy składać w ZUS dokumenty rozliczeniowe.


l art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

l art. 66 ust. 1 pkt 32 ustawy z 27 sierpnia 2007 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).


Katarzyna Słocka

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK