| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy pracodawca jest zobowiązany ponownie zatrudnić pracownika zwolnionego z poprzednio prowadzonej przez niego firmy

Czy pracodawca jest zobowiązany ponownie zatrudnić pracownika zwolnionego z poprzednio prowadzonej przez niego firmy

Pół roku temu zlikwidowałem firmę, którą wcześniej prowadziłem, i zwolniłem wszystkich zatrudnionych w niej pracowników (12 osób). Teraz ponownie rozpoczynam działalność i mam zgłoszenie od 3 z tych osób, które domagają się ponownego zatrudnienia. Czy muszę ich wszystkich zatrudnić w związku z wcześniejszym zwolnieniem spowodowanym likwidacją działalności?


RADA


Nie ma Pan obowiązku ponownego zatrudnienia tych osób. Osoby te zostały zwolnione z obiektywnego powodu, jakim jest całkowite zamknięcie (wyrejestrowanie) prowadzonej działalności, zaś ponowna rejestracja działalności gospodarczej nie stwarza podstaw do uznania, że pracodawca musi ponownie nawiązać współpracę z tymi samymi pracownikami.


UZASADNIENIE


Przez likwidację pracodawcy rozumiemy całkowite, stałe i faktyczne unieruchomienie całego zakładu pracy. W znaczeniu ekonomicznym polega to na zamknięciu wszystkich spraw danego podmiotu, spieniężeniu jego majątku i wycofaniu tej jego części, która pozostanie po ewentualnej spłacie wierzycieli. W takiej sytuacji niemożliwe jest dalsze zatrudnianie pracowników, gdyż nie ma już kto ich zatrudniać.


WAŻNE!

Zamykanie firmy, w której są zatrudnieni pracownicy, daje uzasadnioną podstawę do wypowiedzenia umów o pracę.


W przepisach prawa pracy uregulowano jedynie obowiązek ponownego zatrudnienia pracowników zwolnionych w ramach zwolnień grupowych (nie stosujemy tego jednak do pracowników, którzy zostali zwolnieni z przyczyn niedotyczących pracowników w ramach zwolnienia indywidualnego). Obowiązek ten powstaje, jeżeli są spełnione pewne warunki, tj.:

l pracodawca ponownie zatrudnia pracowników w tej samej grupie zawodowej, w której pracowała zwolniona osoba,

l dana osoba zgłasza zamiar ponownego podjęcia zatrudnienia u tego pracodawcy w ciągu 12 miesięcy od dnia zwolnienia (w ramach zwolnienia grupowego).


Odnosi się to jednak tylko do pracodawców, którzy podlegają przepisom dotyczącym zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników, a więc zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Ponadto dotyczy to zakładów pracy, które po zwolnieniu grupowym nadal funkcjonują. Jeżeli zwolnienie było powiązane z całkowitym zaprzestaniem działalności (jej likwidacją), nie możemy mówić o ponownym zatrudnieniu, gdyż będzie to w rzeczywistości dotyczyć funkcjonowania innej firmy (co odnosi się zwłaszcza do osób prawnych, ale uważam, że o takim wyłączeniu możemy również mówić w przypadku działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną).


Przepisy te Pana nie dotyczą, gdyż liczba osób zatrudnionych w Pana zakładzie pracy była mniejsza.


W Pana przypadku zastosowanie ma Kodeks pracy, który z kolei nie nakłada w odniesieniu do takich sytuacji obowiązku ponownego zatrudnienia zwolnionych wcześniej osób. Pewne obowiązki w zakresie ponownego zatrudnienia wcześniej zwolnionych pracowników są związane jedynie z sytuacją wcześniejszego zakończenia stosunku pracy (wygaśnięcia na skutek tymczasowego aresztowania, zwolnienia bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej nieobecności pracownika), ale dotyczą całkowicie innych sytuacji niż zwolnienie z powodu likwidacji działalności. Osoby wskazane w pytaniu nie mają więc roszczenia o ponowne zatrudnienie.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Ufnal

Psycholog, HR konsultant, PCC ICF Coach. Psycholog ze specjalizacją w zakresie Psychologii Organizacji i Zarządzania oraz Psychologii Kryzysu i Interwencji Kryzysowej. Ekspert w obszarze coachingu kariery oraz outplacementu. Zajmuje się tematami dotyczącymi równowagi praca-życie, wypaleniem zawodowym, nadmiernym stresem związanym ze środowiskiem pracy. Posiada ogromne doświadczenie w konsultingu w ramach projektów z zakresu: zarządzanie talentami, outplacement, antymobbing, diagnoza i budowa modeli kompetencyjnych, AC/DC, badanie klimatu organizacyjnego i zaangażowania pracowników. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK