| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą muszą za lipiec złożyć deklarację ZUS DRA

Czy osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą muszą za lipiec złożyć deklarację ZUS DRA

Czy osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą (nie zatrudniając nikogo) muszą za lipiec złożyć deklarację ZUS DRA w związku ze zmianą stopy procentowej składki na ubezpieczenie rentowe?


rada


Nie, nie jest to konieczne, ponieważ system informatyczny ZUS sam dokona odpowiedniego przekształcenia deklaracji ZUS DRA w takiej sytuacji.


uzasadnienie


Osoby prowadzące pozarolniczą działalność, opłacające składki wyłącznie za siebie, lub osoby z nimi współpracujące, czyli tacy przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników ani zleceniobiorców, są zwolnione z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej lub imiennych raportów miesięcznych za kolejny miesiąc, jeżeli w ostatnio złożonej deklaracji rozliczeniowej lub imiennym raporcie miesięcznym zadeklarowały do podstawy wymiaru składek:

1) na ubezpieczenia społeczne - kwotę w wysokości najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, obowiązującej je i osoby z nimi współpracujące (czyli odpowiednio nie mniej niż 60% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału lub 30% minimalnego wynagrodzenia),

2) na ubezpieczenie zdrowotne - kwotę w wysokości najniższej podstawy wymiaru obowiązującej je i osoby z nimi współpracujące (tj. 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale w sektorze przedsiębiorstw, wraz z wypłatami z zysku)

i nie nastąpiła żadna zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego.


Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej lub imiennych raportów miesięcznych za kolejny miesiąc obowiązuje także wtedy, gdy zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego jest spowodowana wyłącznie zmianą minimalnego wynagrodzenia lub przeciętnego wynagrodzenia. Także zmiana stopy procentowej składki (np. zdrowotnej w poprzednich latach i obecnie rentowej) nie powoduje, po stronie płatnika, obowiązku składania deklaracji ZUS DRA. Tak więc w związku ze zmianą stopy procentowej składki na ubezpieczenie rentowe osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą nie mają obowiązku składać za lipiec deklaracji ZUS DRA.


Należy podkreślić, że osoby prowadzące działalność gospodarczą po raz pierwszy przekażą do ZUS obniżoną składkę rentową za lipiec (płatną w sierpniu). Wysokość tej składki wynosi 10% podstawy wymiaru.


- art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 792


Beata Pawłowska

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK