| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Dopłaty do wypoczynku pracowników

Dopłaty do wypoczynku pracowników

Nie należy mylić dopłaty do wypoczynku, jaką pracodawca może wypłacić pracownikowi, ze świadczeniem urlopowym, które co do zasady wypłacają pracodawcy nietworzący funduszu.


Jednym z podstawowych celów działania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest udzielanie pracownikom pomocy materialnej. W ramach tej pomocy mieści się zarówno pomoc rzeczowa, jak i finansowa dla pracowników znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.


Pracodawca może dofinansować wypoczynek pracowników ze środków zfśs. Działalność ta jest działalnością socjalną, o której mowa w art. 1 § 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm. - zwana dalej ustawą).


Wszelkie zasady i warunki korzystania ze świadczeń finansowanych ze środków funduszu, pracodawca powinien określić w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.


Ustawa o zfśs obok celu działalności socjalnej oraz wysokości przysługujących dopłat określa również osoby, które mogą korzystać ze świadczeń finansowanych z funduszu. Osobami uprawnionymi do świadczeń z zfśs są:

- pracownicy, ich rodziny,

- byli pracownicy - emeryci i renciści i ich rodziny,

- inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie funduszu prawo korzystania ze świadczeń socjalnych (art. 2 ustawy).


Fakt przynależności do katalogu osób uprawnionych do korzystania z funduszu nie gwarantuje jeszcze prawa do dopłat do wypoczynku lub innych świadczeń socjalnych. Kolejnym warunkiem, jaki muszą spełnić osoby uprawnione, jest trudna sytuacja materialna.


Pomoc w formie dopłaty do wypoczynku osób uprawnionych do korzystania z funduszu ma charakter uznaniowy. Przyznanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej. Zasady i warunki korzystania ze świadczeń funduszu powinny być szczegółowo określone w regulaminie ustalanym w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.


Świadczenia z funduszu, w tym również dopłaty do wypoczynku, muszą być przyznawane według kryterium socjalnego, czyli z uwzględnieniem sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Pomoc powinna trafiać do osób faktycznie jej potrzebujących, np. do pracowników lub emerytów, którzy osiągają niski dochód na jedną osobę w rodzinie.


Przyznanie dopłaty do wypoczynku musi być poprzedzone zbadaniem sytuacji materialnej, życiowej i rodzinnej uprawnionej osoby.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK