| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Trudno uciec od opłacania składek z firmy

Trudno uciec od opłacania składek z firmy

Przedsiębiorca, który jednocześnie pracuje na zlecenie, nie może zdecydować, że będzie z niego opłacał składki zamiast z firmy.

l w dalszym ciągu obowiązkowo jako przedsiębiorca i dobrowolnie jako zleceniobiorca;

l obowiązkowo jako zleceniobiorca, a dobrowolnie jako wspólnik spółki cywilnej (czyli jako przedsiębiorca).


Jeśli wtedy nie chce opłacać składek z firmy i wskaże do ubezpieczeń zlecenie, wówczas od otrzymywanego wynagrodzenia trzeba zapłacić składki: emerytalną, rentowe, i zdrowotną. Składka wypadkowa będzie obowiązkowa, jeśli wykonuje pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Do ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorca będzie mógł zgłosić się dobrowolnie, na swój wniosek.


Składkę emerytalną sfinansuje po połowie ze zleceniodawcą, składki rentowe zleceniobiorca opłaci w wysokości 3,5 proc. (do końca 2007 r.), a pracodawca - 6,5 proc. Dobrowolną chorobową zapłaci w całości zleceniobiorca (2,45 proc.), a wypadkową - zleceniodawca.


Z firmy przedsiębiorca będzie musiał zapłacić tylko składkę zdrowotną.


Przepis ograniczający ucieczkę w niskopłatne zlecenia dotyczy nie tylko przedsiębiorców, ale również osób, które wykonują wolny zawód. One bowiem po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzą działalność zawodową. Ograniczenie uciekania do opłacania składek z niskich zleceń stosuje się również do przedsiębiorców, którzy są wspólnikami spółek cywilnych.


Nadal jednak mogą wybrać niskopłatne zlecenie jako tytuł do ubezpieczeń i opłacać z niego składki za osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które nie są przedsiębiorcami:

l twórca i artysta,

l wspólnik jednoosobowej spółki z o.o.,

l wspólnicy spółek: jawnej, komandytowej i partnerskiej.


PRZYKŁAD

WYŻSZE SKŁADKI

Pani Jola prowadzi firmę od 1 grudnia 2006 r. Najniższa obowiązująca ją podstawa wymiaru składek to 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Od stycznia do 30 kwietnia 2007 r. pracowała na zlecenie z miesięcznym wynagrodzeniem 1900 zł, a więc wyższym niż minimum do składek obowiązujące przedsiębiorców. Od stycznia była zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń jako zleceniobiorca. Od 1 do 15 kwietnia 2007 r. zachorowała i pobierała zasiłek chorobowy - nabyła prawo do niego ze zlecenia. W kwietniu ze zlecenia uzyskała 700 zł, natomiast z działalności od 16 do 30 kwietnia 2007 r. najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyniosła 798,76 zł. Została ona ustalona w następujący sposób:

1597,51 zł : 30 x 15 = 798,76 zł,

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK