| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Składki w trakcie zawieszenia działalności a przychody z wynajmu lokalu

Składki w trakcie zawieszenia działalności a przychody z wynajmu lokalu

Z końcem lipca br. chcę zawiesić działalność gospodarczą, którą prowadzę jednoosobowo. Jednak nadal będę wynajmować lokal użytkowy, którego jestem właścicielem. Wynajem nie jest przedmiotem mojej podstawowej działalności gospodarczej. Czy będę musiał opłacać składki do ZUS z tytułu otrzymywania przychodów z wynajmu lokalu?


RADA


Jeżeli uzyskiwane przychody z wynajmu są zaliczone do przychodów osiąganych z działalności gospodarczej, to ZUS uzna, że nie zaprzestał Pan prowadzenia tej działalności i nadal ma Pan obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.


UZASADNIENIE


Przedsiębiorca podlega ubezpieczeniom społecznym od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania. W tym czasie obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.


W praktyce, jeżeli osoba prowadząca działalność nie dokonała wykreślenia wpisu z ewidencji działalności gospodarczej, to w sytuacji, gdy faktycznie zaprzestaje jej prowadzenia (np. prowadzi działalność sezonowo, wyjeżdża na dłuższy czas lub przez pewien okres nie prowadzi jej z powodu wystąpienia jakichś zdarzeń losowych), może nie opłacać składek na ubezpieczenia społeczne w tym okresie. Przy czym zaprzestanie wykonywania działalności należy rozumieć wąsko. Jest to trwałe niepodejmowanie żadnych działań związanych z działalnością (polegających m.in. na uzyskiwaniu przychodów, ponoszeniu nakładów na działalność, wykonywaniu innych czynności związanych z działalnością) oraz brak zachowań biernych związanych z działalnością (np. oczekiwanie na klienta, pozostawanie w gotowości do wykonania usługi).


Za osobę prowadzącą działalność gospodarczą jest uważana osoba prowadząca w sposób zorganizowany i ciągły zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukująca, rozpoznająca i wydobywająca kopaliny ze złóż, a także osoba prowadząca działalność zawodową.


Zgodnie z przepisami podatkowymi za przychody z działalności gospodarczej uważa się m.in. przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.


Mimo że do podstawowego zakresu prowadzonej przez Pana działalności nie należy wynajem lokalu, to w przypadku zakwalifikowania przychodów uzyskiwanych w tym zakresie do przychodów z działalności gospodarczej, nie będzie można uznać, że zaprzestał Pan wykonywania działalności. W takim przypadku nie będzie Pan mógł na ten okres dokonać wyrejestrowania z ubezpieczeń społecznych oraz z ubezpieczenia zdrowotnego na formularzach ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z ubezpieczeń) oraz ZUS ZWPA (wyrejestrowanie płatnika składek).


Przekazanie do ZUS zawiadomienia o zaprzestaniu prowadzenia działalności przez złożenie właściwych formularzy nie oznacza, że ZUS automatycznie uznaje działalność za niewykonywaną. Prawidłowość wyrejestrowania z ubezpieczeń zarówno osoby prowadzącej działalność, jak i każdego innego ubezpieczonego może zostać poddana weryfikacji przez ZUS. W przypadku stwierdzenia, że mimo wyrejestrowania w ZUS działalności była wykonywana, ZUS zobowiązuje przedsiębiorcę do skorygowania dokumentacji ubezpieczeniowej i zapłaty zaległych składek wraz z odsetkami.


 

l art. 13 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

l art. 2, art. 14 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU nr 173, poz. 1807 ze zm.),

l art. 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).


Andrzej Okułowicz

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK