| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Wymuszone wstrzymanie prac lub działalności

Wymuszone wstrzymanie prac lub działalności

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Należyta realizacja tego obowiązku wymaga organizowania pracy w odpowiedni sposób, jak również zapewnienia przestrzegania w zakładzie pracy przepisów i zasad bhp.


Społeczna inspekcja pracy jest służbą społeczną pełnioną przez pracowników, mającą na celu zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ochronę uprawnień pracowniczych co najmniej w zakresie określonym w przepisach prawa pracy.


Społecznemu inspektorowi pracy przysługuje prawo zwrócenia się do kierownika właściwej komórki organizacyjnej o czasowe odsunięcie pracownika od pracy - w przypadku gdy zachowanie pracownika na stanowisku pracy wskazuje na niedostateczną znajomość przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz nieumiejętność wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie lub innych pracowników.


Zakładowemu społecznemu inspektorowi pracy przysługuje uprawnienie do wystąpienia do pracodawcy (werbalnie) o natychmiastowe usunięcie stwierdzonego bezpośredniego zagrożenia mogącego spowodować wypadek przy pracy. W razie niepodjęcia odpowiednich działań, zakładowy społeczny inspektor pracy jest uprawniony do wydania, w formie pisemnej (dla celów dowodowych), zalecenia wstrzymania pracy danego urządzenia technicznego lub określonych robót, zawiadamiając o tym równocześnie zakładowe organizacje związkowe.


Pracownik (z własnej inicjatywy) może powstrzymać się od wykonywania określonej pracy, gdy w jego ocenie warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom. Kwalifikowaną formą uprawnienia do powstrzymania się od pracy jest uprawnienie do oddalenia się z miejsca zagrożenia (i zawiadomienia o tym niezwłocznie przełożonego), jeżeli powstrzymanie się od wykonywania pracy nie usuwa zagrożenia (art. 210 § 1 i 2 k.p.).


Pracownik - z wyłączeniem pracowników, których obowiązkiem pracowniczym jest ratowanie życia ludzkiego lub mienia - ma prawo, po uprzednim zawiadomieniu przełożonego, powstrzymać się od wykonywania pracy wymagającej szczególnej sprawności psychofizycznej w przypadku, gdy jego (subiektywnie oceniając) stan psychofizyczny nie zapewnia bezpiecznego wykonywania pracy i stwarza zagrożenie dla innych osób (art. 210 § 4 i 5 k.p.). Rodzaje prac wymagających szczególnej sprawności psychotechnicznej określił Minister Pracy i Polityki Socjalnej rozporządzeniem z 28 maja 1996 r. (Dz.U. Nr 62, poz. 287).


Podstawa prawna:

ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.).


Jan Pióro

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK