| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Wymuszone wstrzymanie prac lub działalności

Wymuszone wstrzymanie prac lub działalności

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Należyta realizacja tego obowiązku wymaga organizowania pracy w odpowiedni sposób, jak również zapewnienia przestrzegania w zakładzie pracy przepisów i zasad bhp.


Ustalony w nakazie termin zaprzestania przez zakład pracy lub jego część działalności bądź działalności określonego rodzaju należy postrzegać - w pierwszej kolejności - jako termin, do upływu którego należy doprowadzić stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie do odpowiadającego wymaganiom określonym przepisami. Jeżeli przed upływem ustalonego terminu strona doprowadzi do pożądanej poprawy warunków pracy, może wystąpić do okręgowego inspektora pracy z wnioskiem o stwierdzenie wygaśnięcia decyzji, jako że stała się bezprzedmiotowa.


Jeżeli - pomimo podjęcia robót modernizacyjnych - nie jest możliwe wykonanie wymaganego zakresu robót, szczególnie ze względów technologicznych, zasadne jest wystąpienie z wnioskiem o przesunięcie wyznaczonego terminu także w trybie wzruszenia decyzji ostatecznej.


W razie stwierdzenia naruszenia wymagań higienicznych i zdrowotnych powodującego bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, państwowy inspektor sanitarny w szczególności ma prawo nakazać:

l unieruchomienie zakładu pracy lub jego części (stanowiska pracy, maszyny lub innego urządzenia), zamknięcie obiektu użyteczności publicznej,

l wyłączenie z eksploatacji środka transportu,

l likwidację hodowli lub chowu zwierząt.


Decyzje w tych sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu.


Urząd dozoru technicznego i podległe mu oddziały wykonują dozór techniczny nad urządzeniami technicznymi objętymi ustawą z 21 grudnia 2006 r. o dozorze technicznym (Dz.U. Nr 122, poz. 1321 z późn.zm.), z wyłączeniem urządzeń podlegających dozorowi technicznemu specjalistycznych jednostek dozoru technicznego.


Organ właściwej jednostki dozoru technicznego jest uprawniony wydać decyzję:

l o wstrzymaniu eksploatacji urządzenia - w przypadku nieprzestrzegania przez eksploatującego przepisów o dozorze technicznym albo stwierdzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego oraz mienia i środowiska;

l o wycofaniu tego urządzenia z obrotu i wstrzymaniu jego wytwarzania - jeżeli urządzenie dopuszczone do obrotu stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego oraz mienia i środowiska.


Ponowne dopuszczenie do eksploatacji i obrotu urządzeń może nastąpić na zasadach określonych wymienioną ustawą.


Pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy lub osoba wykonująca zadania tej służby uprawnieni są do niezwłocznego wstrzymania pracy maszyny lub innego urządzenia technicznego w razie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pracownika albo innych osób. Pracownikowi służby bhp lub osobie wykonującej zadania tej służby przysługuje także prawo: niezwłocznego odsunięcia od pracy pracownika zatrudnionego przy pracy wzbronionej; niezwłocznego odsunięcia od pracy pracownika, który swoim zachowaniem lub sposobem wykonywania pracy stwarza bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia własnego albo innych osób; wnioskowania do pracodawcy o niezwłoczne wstrzymanie pracy w zakładzie pracy, w jego części lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę do wykonywania pracy, w wypadku stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pracowników albo innych osób.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Gosińska

Główna księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK