| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakiemu ubezpieczeniu podlega rolnik, który jest również wspólnikiem spółki jawnej

Jakiemu ubezpieczeniu podlega rolnik, który jest również wspólnikiem spółki jawnej

Jestem rolnikiem i prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jestem ubezpieczony w KRUS. Od 1 czerwca 2007 r. jestem również wspólnikiem spółki jawnej. Czy muszę opłacać składkę zdrowotną do ZUS z tytułu prowadzenia drugiej działalności?


rada


W opisanym przypadku rolnik utracił od 1 czerwca prawo do ubezpieczenia w KRUS. Rolnik prowadzący gospodarstwo rolne i pozarolniczą działalność gospodarczą, a będący jednocześnie wspólnikiem spółki jawnej, z mocy prawa podlega na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wyłącznie obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym musi też opłacać składkę zdrowotną z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z tytułu bycia wspólnikiem spółki jawnej.


uzasadnienie


Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są m.in.:

l rolnikami lub ich domownikami w myśl przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników,

l osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi (art. 66 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).


Do ubezpieczenia zdrowotnego osób objętych ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zasad, trybu i terminu zgłaszania do ubezpieczenia społecznego lub do ubezpieczenia społecznego rolników (art. 74 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).


W aktualnym stanie prawnym prawo wyboru podlegania rolniczemu ubezpieczeniu społecznemu jest znacznie ograniczone. Odnosi się tylko do rolnika lub domownika, który, podlegając temu ubezpieczeniu w pełnym zakresie nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracę przy prowadzeniu tej działalności. Ponadto rolnik lub domownik musi spełnić łącznie następujące dodatkowe warunki:

l złoży w Kasie oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności,

l jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym,

l nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym,

l nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,

l kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza kwoty 2528 zł.

reklama

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »