| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Zatrudnianie w ramach prac interwencyjnych

Zatrudnianie w ramach prac interwencyjnych

Jednym ze sposobów na uzyskanie przez pracodawcę pomocy przy ponoszeniu kosztów zatrudnienia jest zatrudnianie pracowników skierowanych przez starostę w ramach prac interwencyjnych.


Zatrudnianie w ramach prac interwencyjnych to równocześnie forma wspierania bezrobotnych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Odbywa się ono w drodze skierowania do pracodawcy bezrobotnych, w rozumieniu art. 49 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm. - zwana dalej ustawą), tj. osób spełniających następujące warunki: bezrobotni długotrwale, do 25. roku życia, powyżej 50. roku życia, bez kwalifikacji zawodowych, samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko do 7. roku życia, niepełnosprawni.

Wysokość refundacji, którą można uzyskać, jest każdorazowo uzgadniana między pracodawcą a starostą i uzależniona jest od czynników, takich jak np. okres zatrudnienia skierowanego bezrobotnego, wymiar jego etatu.
Pracodawca może uzyskać zwrot kosztów obejmujący: wynagrodzenie, nagrody, składki na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia.


Przepisy określają również maksymalną kwotę, jaką może zwrócić starosta pracodawcy w związku z zatrudnieniem skierowanych bezrobotnych.


Jeżeli pracodawca zatrudni skierowanych bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych na okres do 6 miesięcy, wówczas otrzyma część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody, składki na ubezpieczenia społeczne - maksymalnie jednak będzie to kwota stanowiąca iloczyn liczby zatrudnionych w miesiącu w przeliczeniu na pełne etaty oraz kwoty zasiłku i składek na ubezpieczenia społeczne.


Pracodawca zatrudniający w ramach prac interwencyjnych pracowników co najmniej na pół etatu i na okres do 6 miesięcy może otrzymać część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Maksymalną kwotę dofinansowania ustala się na każdą osobę bezrobotną i wynosi ona połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia.


Pracodawca zatrudniający pracowników na okres 12-miesięczny może uzyskać co drugi miesiąc refundację w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdego bezrobotnego.


WAŻNE!

Pracodawca może uzyskać również jednorazową refundację w wysokości nieprzekraczającej 150% przeciętnego wynagrodzenia, jeżeli po zakończeniu prac interwencyjnych trwających co najmniej 6 miesięcy zatrudnia skierowanego bezrobotnego przez okres dalszych 6 miesięcy i po upływie tego okresu nadal zatrudnia bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu pracy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK